“SİNERJİ İÇİN KİMYAYA GİRDİK”

Capital (Turkey) - - YATIRIM - YÜKSEL YILDIRIM / YILDIRIM HOLDİNG

Son dönemde en fazla ilgi gören alanlardan biri de maden yatırımları. Emtia fiyatlarının düşmesinden dolayı şimdilik bu alandaki yatırımlar ertelense de birçok büyük holding maden sahaları satın alıyor. YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Madencilik hızlı büyümek isteyen gruplar için kritik bir sektör. Büyük grupların hemen hepsinin maden yatırımları var” diyor.

YENİ ALANLAR İÇİN KRİTERLER

Yeni bir alana girme kararı verirken en çok pazarın durumu, zamanlama, riskler, ekonomik veriler gibi kriterler dikkate alınıyor. Tekstille başlayıp zaman içinde 8 farklı sektöre giren Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz, yeni bir sektöre girerken alacakları risklere çok dikkat ettiklerini söylüyor. Öksüz, “Her bir yeni yatırım risktir. Birikimler fazla, kârlılık fazlaysa daha çok riske girebiliyoruz” diyor.

Baymak’ı sattıktan sonra sağlık, turizm ve inşaat sektörlerine giren Murat Akdoğan da yeni bir alana girerken en çok inovasyon olanaklarına, rekabet ortamına, fırsatlara ve risklere baktığını söylüyor. Akdoğan, “Bu açıdan değerlendirmemizi yaptıktan sonra faaliyet alanlarımızın riskini dağıtıp dağıtmadığına, yeni alanların birbirini pozitif etkileyip etkilemediğine bakıyoruz” diyor. Akdoğan, ayrıca makro ekonomik verilerin mikro ekonomik veri-

İŞLEVSELLİĞİ ARTIRDIK DİKEY BÜYÜMEYE ODAKLANDIK

Holding olarak 11 sektörde faaliyet gösteriyoruz. 2011 yılında yatay büyümeyi durdurup dikey büyümeye odaklandık. Kendimize başta madencilik, enerji olmak üzere 5 ana sektör belirledik.

EN YENİ ALAN

Buna rağmen son dönemde en yeni girdiğimiz sektör kimya işi oldu. Piyasada talep gördüğümüz ve altyapımız olduğu için bu alana girdik. Yurtdışından hammadde satın alıp Türkiye’deki üreticilere satıyoruz.

Limanda tankerlerimiz var. Kimya sektörüne giriş amacımız elimizdeki tankerlerin işlevselliğini, limandaki tankların doluluğunu artırmaktı.

YILLIK GELİR 300 MİLYON DOLAR

Kimya işimiz yılda 300 milyon dolar gelir elde ediyor. Ancak yüzde 1 kâr yapıyor. Bu işin şirkete ciro dışında bir katkısı yok. Ben kâr odaklı bir insanım. Kârlılığın bu alanda düşük olmasından dolayı kimyada daha fazla büyümeyi düşünmüyoruz. ler üzerindeki etkisini değerlendirerek yatırımlarına yön verdiğini sözlerine ekliyor.

CİROYA KATKISI ARTIYOR

Yeni işlerin cirodan aldığı pay ilk yıllarda yüzde 1’ler seviyesinde olurken kısa sürede bu pay yapılan yatırımla doğru orantılı olarak artıyor. Genellikle ilk 5 yıl içinde yüzde 10, 10 yıllık süreçte ise yeni işlerin ciroya yüzde 15-20 arasında katkı yapması hedefleniyor. Mudo’nun CEO’su Barış Karakullukçu da yeni girilen işlerin cirodaki payının ilk yıllarda yüzde 5 ile 10 arasında olması gerektiğini belirtiyor. Karakullukçu, “Yeni girilen işler ilk dönemlerde cirodan yüzde 5-10 pay alıyorsa bu durum yeni sektörlerin sağlıklı olduğunu, gelecekleri olduğunu gösterir” diyor.

Son yıllarda devler cephesinde dikkat çeken bir gelişme var. Neredeyse tüm gruplar büyümenin yenilikçi işlerden gelmesi için çalışıyor. 2020 sonuna kadar hedef yeni işlerin cirodaki payını yüzde 20 ve bunun üzerine çıkarmak.

Özdilek Holding’in yönetim kurulu başkanı Hüseyin Özdilek, en yeni işlerinin inşaat ve besi hayvancılığı olduğunu söylüyor. Özdilek, yeni iş alanlarının cirodan aldığı payı yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyor. Özdilek, “Tabiat Tarım markasıyla besi hayvancılığı yapıyoruz. Yılda 3 bin baş hayvan yetiştiriyoruz. Hedefimiz bu sayıyı 2 katına çıkarmak” diyor. Özdilek, sucuk üretimi işine girmeyi hedeflediklerini de söylüyor.

Index Grup CEO’su Erol Bilecik, geçen yılki cirolarının yüzde 40’a yakınının son 3 yılda kontratlarını imzaladıkları yeni ürünlerden geldiğini belirtiyor. Bilecik, “2025 ciromuzun muhtemelen yüzde 50’sini yine yeni ürünler oluşturacak” diyor.

Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren FDN Grup’un, yeni sektörleri maden ve inşaat oldu. Önümüzdeki dönemde bu alanda yoğunlaşacaklarını belirten grubun yönetim kurulu başkanı Fırat Fidan, “Yeni yatırımlarımızın ilk 5 yıl içinde ciromuza etkisinin en az yüzde 10, sonraki 5 yıl içinde yüzde 15 olacağını tahmin ediyoruz” diyor.

HÜSEYİN ARSLAN

HÜSEYİN ÖZDİLEK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.