6

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Dondurulmuş ürünler konusunda Avrupa’nın çok gerisindeyiz ama büyüme potansiyeli çok yüksek.

Hindide lideriz. 150’ye yakın hindi çiftliğimiz var. Kesinlikle GDO yemi kullanılmaz. Hindi 4 ayda yetişir. Türkiye’ye yeni bir hindi türü getirdik. Hindi şişlik, hindi tandıır, hindi döner ve hindi but çeşitleri çıkaracağız. Donuk hindinin yanı sıra taze hindi alanına da gireceğiz.

Türkiye’de tavukta da kırmız ette de maalesef ürün çeşitliliği yok. Bu protein kaynaklarını çeşitlendirmek ve seçim şansı sunmak lazım. Gelecekte et, türleriyle satılacak. Angus bonfilesi veya limuzin köftesi gibi etiketler göreceksiniz.

Türkiye’de kırmızı et fiyatları yüksek. Bu çeşitliliğin et fiyatlarına etkisi ne olur?

Çeşitlilik, seçenek sunmayı sağlayacak. Türkiye’de hayvan kütlesinin pahalı olmasının bir tek sebebi var. Türkiye’de yem çok pahalı. Yem hammaddelerinin yüzde 50’si dışarıdan alınıyor. Bizim meralarımız kuzu merasıdır, yani kısa ot yetişir. Büyükbaşların beslenmesi için daha uzun ot gerekir. Meralarımızın yeniden tohumlanması gerekiyor. Ege Bölgesi’nin iklimine uygun yem bitkileri yetiştirmek için bir AR-GE çalışması yapıyoruz. Buraya bir Kazak profesör getirdik, şimdi 2 tane Çinli profesör getiriyoruz. Bunlar Gobi Çölü’nü yeşillendiren profesörler. Kurak iklime dayanıklı yem bitkisi konusunda AR-GE yapıyoruz ve önemli aşamalardan geçtik. Bu konuda bildiğimiz her şeyi paylaşmaya hazırız.

Siz de babanız Selçuk Bey gibi toprağa, çiftliklerinize çok bağlısınız değil mi?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.