“İZMİR’E YATIRIM BEKLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

İSTANBUL’UN PROJELERİNE İMRENİYORUZ

Sivil toplum örgütlerindeki görevlerim devam etmiyor ama ilişkilerim devam ediyor. Bilhassa İzmir’in kalkınması konusu çok önemli. Binali Yıldırım İzmir’i çok sever. Kendisi iki defa İzmir’den belediye başkan adayı oldu ve yüzde 36 da oy aldı. İzmir için güzel projeleri vardı. Açıkçası İstanbul’un projelerine imreniyoruz.

BİNALİ BEY BAŞBAKAN OLDUĞUNDA

İzmir muhalefette kaldığı için yatırım alamıyor. Bunlar büyük projeler, belediyelerin bütçesi yetmiyor, devlet yatırımı gerekiyor. İnşallah Binali Bey başbakan olduğunda İzmir’e yatırım yapar diye düşünüyoruz.

MUHALEFETİN BEDELİ

İzmir’in İstanbul’un gerisinde kalmasının nedeninin siyasi olduğunu düşünüyorum. İzmir’e teşvik yok, Manisa’ya var. İkincisi İzmir’in altyapı ihtiyaçları var. Muhalefette kalan şehir olarak çok fazla yatırım alamadık.

ANLAŞMAZLIK NEDEN DEĞİL

İzmirli aileler içindeki birtakım anlaşmazlıkların İzmir’in yeterince büyüyememesinde bir etken olduğu söyleniyor ama ben buna katılmıyorum. Aile içinde yönetim önce birinde sonra öbüründe olur. Mesela İnci Holding sürekli başkanını değiştiriyor. Bu şirketler ailelerin değil ülkenin şirketleri. Devamlılık esastır. Biz sadece onlara liderlik yapıyoruz, yönlendiriyoruz.

SIKINTI YÖNETİCİLERDE

Yöneticiler kolay yetişmiyor. Burada bir sıkıntı var. Pek çok yönetici çok uzun bir süre aynı işi yapıyor. Halbuki bir yöneticinin rotasyona girmesi, kariyer planlaması yapması lazım. Aynı işi 6 ya da 7 yıldan fazla yapmamak gerekiyor. Yöneticilerin değişik konularda yetişmesi lazım ki o şirkette ileride üst kademe yönetici olabilsin. terli olmadığımız alanlarda AR-GE yapamıyorsak o alandan çıkarız. Gıda, içecek, inşaat, mobilya ve sanayi boyalarında teknolojik bakımdan tamamen yeterliyiz.

Şu anda grubun gelirlerinin sektörel dağılımı nasıl? Değişim olur mu?

Grubun gelirlerinin yüzde 70-75’i gıda ve içecekten geliyor. Temizlik kağıdı, satışlarımızın yüzde 3’ünü oluşturuyor. Geri kalanını da boya.

2015 yılı ciro ve ihracat rakamları açısından nasıl geçti?

2015 yılı iyi geçti, çift haneli büyümemize devam ettik. Yüzde 10 gibi büyümemiz var

Ciromuz 4,3 milyar TL’ye ulaştı. İhracatımız aşağı yukarı 100 milyon dolar civarında. Dubai ve Almanya’da şirketlerimiz var. Aşağı yukarı 50 milyon dolar da onların cirosu... 2015’te toplam yurtdışı gelirlerimiz 138 milyon dolar oldu.

İhracatta en büyük pazarlarınız nereler? En çok hangi ürünleri ihraç ediyorsunuz?

En büyük iki pazarımız Ortadoğu ve Avrupa. Aşağı yukarı her bir bölgeye 50 milyon dolar civarında ihracat yapıyoruz. Labne, balık, temiz-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.