ANAYASA YOK ANLAYIŞ VAR

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

GİRİŞİMCİLİK SINIRI

Aile anayasamız yok ama şöyle bir anlayış var; Yaşar Holding’de yapılan işlerle ilgili olarak herhangi bir işe dışarıda ilgi duymayız, ortak olmayız. Bu konuda hassasız. Aile kültürümüz, aile görgümüz var ama oturup da 3 kardeş bir şeyler yazıp ona imza atmadık.

ÖNCE DIŞARIDA ÇALIŞMA

Aileden gençlerimizi işe alıyoruz, genç çocuklarımızın belli bir süre çalışmaları lazım. Mesela ben 1981’de Amerika’dan mezun olunca ilk Danimarka’da 2 yıl çalıştım. İdil’in kızı şu anda İngiltere’de çalışıyor. Bir iki yılı geçmemek kaydıyla aile bireylerinin önce dışarıda çalışmasında büyük fayda olduğunu düşünüyorum.

20 YIL PROFESYONEL GİBİ

Bir de grupta aile üyelerinin 20 yıl profesyonel olarak çalışıp sonra yönetim kuruluna girme prensibimiz var. Aile bireyi profesyonel olarak çalışıyorsa kimseye patronluk hissettirmemeli. Hissedar olsa dahi çocuklarımız en alt kademeden işe başlıyor. Ben de aşağıdan geldim. 1983-1984 yıllarında İstanbul’daki bir şirketimizde 2 yıl ihracat müdürlüğü yaptım

BU YÜZDEN AYRILDIM

Benim işten ayrılışım da profesyonel ligden ayrılışım oldu. 2000 yılında o sırada Otak İnşaat’ın başındaydım. 30 milyon dolar ciro yapıyorduk, her yerde şantiyelerimiz vardı. Mc Kinsey uzmanları şirketlerin başına profesyonellerin geçmesi gerektiği yönünde fikir verdi.

Ev dışı pazarda büyüme potansiyelini nasıl görüyorsunuz?

Şu anda ev dışı gıda pazarında gıda ve içecek satışlarımızın yüzde 23’ünü gerçekleştiriyoruz. Bunu yüzde 40’a getirmek istiyoruz. Gıdada hangi alanlarda lidersiniz? Uzun ömürlü süt pazarında yüzde 31,3 pay ile, sade süt pazarında yüzde 29, light sütte yüzde 64,1, zenginleştirilmiş çocuk sütünde yüzde 75,5, sürülebilir peynir pazarında yüzde 36,2, labnede yüzde 48,6, krem peynir pazarında yüzde 19,8 ile ciro pazar payı liderliğimiz 2015’te de sürdü.

Pınar Et’te ise toplam şarküteri pazarında yüzde 23,7 pazar payıyla lideriz. Sucukta, yüzde 14,8, salamda yüzde 45,4, sosiste yüzde 41,9 pazar payıyla lideriz. Dondurulmuş et ürünleri kategorisinde yüzde 56,5 ciro pazar payı ile tüketicilerin en çok tercih ettiği marka olduk. Dondurulmuş unlu ürünler kategorisinde yüzde 22,1 ile ikinciyiz. Dondurulmuş deniz ürünleri kategorisinde ise yüzde 39,9 ciro payı ile liderliği sürdürüyoruz. İhracatta hedefler nasıl? İhracatımızı dolar bazında yüzde 2-3 artırmayı planlıyoruz.

Satın alma ve ortaklık fırsatlarına bakış açıcınız nasıl?

Fırsatları izlemeye devam ediyoruz. Boyada mevcut liderliğimizi devam ettirmek, gıdada ise büyüme hedefimiz var. Gıdada ürün çeşitlendirmesi yaparak büyüyeceğiz.

600 kadar çeşit var demiştiniz. Bunu önümüzdeki dönemde kaça çıkaracaksınız?

Bir yılda 660 çeşide ulaşırız. Dondurulmuş gıdada paçanga böreği, içli köfte ve soğan halkasını, bitkisel kremayı haziranda ev dışı tüketim pazarına sunmuş olacağız. Her zaman gıdada yenilikçi ürünlerle sektörde yeni kategoriler yaratıyoruz. Rakipler de bizi izliyor. Şimdi üzerinde çalıştığımız kahvaltıyla ilgili 4 yeni ürün var. Laktozsuz ürünlerde de lideriz, şimdi laktozsuz ayran çıkarmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki dönem için ne kadar yatırım yapmayı planlıyorsunuz?

2015’te 158 milyon TL yatırım yapmıştık. 2015 kriz yılıydı ama 2016’da 200 milyon TL civarında yatırımımız olur. İş dışında neler yaparsınız? Avcılığımız var, balık avlarız. Çok kitap okurum. Arkeoloji ve tarih ilgi alanım. Şimdi Batman tarafında bir kazı yapılıyor, yeraltındaki şehrin 13 bin yıllık olduğunu söylüyorlar. Yani Göbeklitepe’den de eski bir yerleşim yeri bulundu. Bu beni çok heyecanlandırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.