GRUBUN KORUNMA PLANI

Capital (Turkey) - - TURİZM - NG Hotels&Resorts İcra Kurulu Başkanı HEDİYE GÜRAL GÜR,

TELAFİSİ ÇOK ZOR

Limak Turizm Grubu Koordinatörü KAAN KAVALOĞLU, “Sadece Antalya’da turist sayısında 3,5 milyon kişilik kayıp olacak. Sadece turizm gelirlerinde 6 milyar dolarlık kayıp bekleniyor” diyor ve ekliyor: “Bizim de üç ana başlıkta kayıplarımız var: Gelen turist sayısında yüzde 25-30 düşüş olacaktır. Averaj satış fiyatlarındaki azalma yüzde 35-40, ortalama kalış süresindeki azalma ise yüzde 10-15 düzeyinde. Bunları telafi etmemiz mümkün değil. Olumlu gözüken tek pazar yurtiçi. Orada yüzde 15 büyüme bekliyoruz.”

NG, İÇERİ DÖNDÜ

bu dönemde iç pazar ağırlıklı çalıştıklarını vurguluyor: “Turizmde yaşanan daralmadan dolaylı olarak etkileniyoruz. Bu etkilerin bize yansıması doluluklarımızda yıl ortalamasında yüzde 15-20’lik bir düşüş olabilir. Maliyetlerin artması da otelcilerin belini büken bir sorun. Özellikle personel maliyeti ve yüksek mutfak enflasyonu bizi ciddi etkiliyor. Turizm sektörü 54 ayrı sektörü besliyor. Alınacak önlemler pek çok sektöre de olumlu etki edecektir.”

Güvenlik sorununun kongre turizmini olumsuz etkilediğini söyleyen İ. Polat Holding CEO’su Baran Demir’in değerlendirmesi ise şöyle: “Birçok ülkede Türkiye’ye gitmek sakıncalı olarak belirtildiği için yabancı turistler ve uluslararası şirketler çalışanlarının Türkiye’ye ziyaretlerini büyük oranda azaltmış durumda. Umut ediyoruz ki tüm sorunlar çözüme ulaştırılacak.”

Fly Inn Beach’in sahibi Hakan Dalokay da bugünlerin geçici olduğunu umuyor: “Bu sezonun olumsuz etkilediğini gözlemliyoruz, ancak geçici bir dönem olacağını ön görüyoruz. Özellikle yurtdışından gelecek turist sayısında bir azalma söz konusu. Buna rağmen sektördeki zararın en azla atlatılacağına inanıyorum.”

YATIRIMLAR ASKIDA MI?

Yaşanan sıkıntılar, sadece turist sayısının ve turizm gelirinin düşmesine neden olmuyor. Sektördeki yatırımlarda da ciddi bir yavaşlama var. Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Timur Bayındır, “Açıkçası yatırım projelerimiz buzdolabına kaldırıldı” sözleriyle ortamdaki havayı özetliyor. Bayındır, yorumunu verilerle de destekliyor:

“Yatırım Teşvik Belgeleri’ne ilişkin verilere göre, Şubat 2016’da ülke genelinde toplamda 6 ayrı şehirde 10 yeni otel projesi teşvik belgesi, 2 otel ise renovasyon belgesi aldı. Bunların tamamlanmasıyla Türkiye’nin konaklama kapasitesine 2 bin 558 adet yeni yatak eklenmiş

KAYA’NIN BÜYÜME PLANI

Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Burak Kaya, “Turizm grubu olarak kaybımız yüzde 25” diyor ve ekliyor: “Yaşanan sorunların etkisi Antalya bölgesinde ciddi şekilde hissediliyor. Şimdiden 2017 ve sonrası için pazarlama stratejilerimize ağırlık veriyoruz. Önümüzdeki dönemde çok prestijli bir projemiz olacak. 2017, 2018 ve 2019’da 20-30 Haziran’da dünyaca ünlü uluslararası ATP 250 Çim Kort Tenis Turnuvası’nı gerçekleştireceğiz. Bu proje, Türkiye için de ciddi bir tanıtım olacak.”

JOLLY’NİN HEDEFİ NE?

2016’ya iddialı projelerle giren Jolly Tur’un hedeflerini ise Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı METE VARDAR özetliyor: “2016’da pazarlama bütçemizi yüzde 100’ün üzerinde artırdık ve bu, 20 milyon TL’lik yatırım anlamına geliyor. Pek çok yenilikçi ve trend yaratacak seyahat paketleri oluşturduk. 2012’den bugüne teknolojiye 14 milyon TL’lik yatırım yaptık. 2016’nın ilk aylarında HotelRunner ile entegrasyon gerçekleştirdik. Yatırımlarımız sürecek.” olacak. Bu rakam Şubat 2015’te 12 ili kapsayan 24 projede 5 bin 558 adetti. Yani yatak kapasitesi yatırımlarında yüzde 117’lik azalma meydana geldi.”

Cushman & Wakefield Yönetici Ortağı Toğrul Gönden, “Büyük resimde pazar oyuncularının yeni yatırımlarda frene bastıklarını ve 1-2 yıl bekle-gör durumuna geçtiklerini düşünüyorum” diyor.

Er Yatırım Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Yatırım fizibilitesini baştan doğru yapan otelcilerin yüzde 10-20 arasında bir kayıp yaşayacaklarını düşünüyorum” diyor ve ekliyor: “Ancak olması gerekenden daha yüksek bir yatırım egosuyla hayata geçen yatırımlarda bu kayıplar önümüzdeki 2 yılda yüzde 50’leri bulabilir. Hatta Akdeniz çanağında birçok iflas ve el değiştirme yaşanacak gibi duruyor.”

KAYIP NEREDE FAZLA?

Peki pazardaki küçülme beklentisi yüzde 30’lardayken, bu rakamlar şirketler bazında nasıl? Uzmanlara göre en ciddi kayıp güney bölgelerinden gelecek. Rus ve Avrupalı turiste çalışan şirketleri de sıkıntılı bir sezon bekliyor.

Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman, “Bu yılki planlamalarımızı, belirli pazarlarda küçülme olabileceğini öngörerek hazırladık. Her otelimizde farklı seyredeceğini düşünmekle birlikte ortalama yüzde 20-25 arasında küçülme bekliyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.