“TURİZME DESTEK ŞART”

Capital (Turkey) - - TURİZM -

STR Global’in TÜROB için hazırladığı Şubat 2016 Ülke Performans Raporu’na göre dolulukların iç açıcı olmadığını söyleyen Türkiye Otelciler Birliği Başkanı TİMUR BAYINDIR, şu bilgileri veriyor: “Şubat 2016’da Türkiye genelinde otel dolulukları, 2015’in aynı dönemine oranla yüzde 13,4’lük düşüşle yüzde 49,9 olarak kaydedildi. İlk iki aylık dönemde doluluk yüzde 9,8’lik düşüşle yüzde 48,7 olarak ölçüldü. Bu rakamla Türkiye, tüm Avrupa’da en büyük düşüşü gösteren ülke oldu. ADR (Average Daily Rate) denilen ‘ortalama günlük satılan oda bedeli’ de 88,6 Euro olarak 2015’e göre yüzde 10,7 düştü.”

İ. Polat Holding CEO’su Baran Demir, “İran ve Azerbaycan gibi farklı pazarlara açılmayı ve iç pazarla daha yoğun bir şekilde çalışmayı hedefliyoruz” diyor ve ekliyor: “Havayolu firmalarıyla olan yakın ilişkilerimizi korumaya devam ediyoruz. Yeni hizmet paketleri oluşturarak yerli turisti de çekmeye de çalışıyoruz.”

“Yeni pazarlama kanallarına odaklanıyoruz” diyen Elite World Otelleri Zincir Genel Müdürü Ünsal Şınık, şöyle devam ediyor: “Ortadoğu ve İran’ın yanı sıra Hindistan, Pakistan, Çin ve Türk Cumhuriyetleri gibi hedef pazarlarımıza daha çok eğiliyoruz. İç pazara yöneldik. Online marketing çalışmalarına ağırlık veriyoruz.”

Verimli olmayan tesislerin kapatılması ise diğer bir adım. Aska Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Aslan, bazı işlerden çekildiklerini açıklıyor: “Şu anda bir tesisin işletmesini bıraktık. Kapalı olan iki tesisimizi de açıp açmama konusunda tereddüt yaşıyoruz. Yılın sonunda yüzde 20 daralma bekliyoruz. Öngörülen daralmayı bize sürpriz olmayacak bütçelerle yol alarak telafi etmeye çalışıyoruz.”

ŞİRKETLER NE YAPACAK?

Şirketlerin ayakta kalma formüllerinde farklı yeni stratejiler öne çıkıyor. Martı Group Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, yapılması gerekenin çeşitlilik olduğunu vurguluyor ve ekliyor:

“Pazar çeşitliliğimizi artıracak çalışmalara yönelmeli ve alternatif pazarlara yatırım yapmalıyız. Ayrıca iç pazarda da agresif bir satış politikasıyla bizi tercih eden Türk misafirlerimizin sayısını artırmayı hedefliyoruz.”

Lucis Global Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Öztanık, daha etkin bir pazarlama stratejisine odaklanacaklarını söylüyor:

“Yaşanan olumsuz şartlar nedeniyle lokasyona bağlı olarak otel doluluk oranlarında düşüşler yaşanıyor. Güvenlik endişesi ön planda olduğu için fiyat kırma politikası da çok etkili değil. Ancak bu süreci de hep birlikte atlatacağımıza inanıyoruz.”

YENİ YATIRIM YOK

Turizm sektöründe Antalya Kemer’deki Club Salima Tatil Köyü, Ankara ve Batum’daki Sheraton Otelleri ve Bosfor Turizm şirketimizle hizmet veriyoruz. 2016’da modernizasyon çalışmaları dışında bir yatırım planlamıyoruz. Pek çok sektör yaşanan olumsuzluklardan aynı ölçüde yara aldı, ancak turizm daha fazla olumsuz etkilendi. Özellikle terör eylemleri ve Rusya ile yaşanan gerginlik turizmdeki kayıpları artıracak gibi görünüyor.

TELAFİ PLANI

Türkiye’nin kaybettiği Rus turistlerden diğer ülkeler yanında Gürcistan’ın pay alacağı tahmin ediliyor. Bu çerçevede, Sheraton Batum’daki doluluk oranı olumlu olarak etkileniyor. Antalya’daki Salima Tatil Köyü farklı ülkelere ve lokal müşteri profiline yönelik aksiyon alarak bu dönemi telafi etmeye çalışıyor. Şehir otellerimizde ise turistik bölgeler kadar olumsuzluk yok.

Indigo Group Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun, “Yatırım planlamalarımızı revize ettik” diyor ve ekliyor:

“Kültürel turizm alanına hitap eden yatırım planlamalarımızı askıya alıp özellikle jeotermal enerji ve lüks termal turizm alanlarına yoğunlaştık. Kapadokya bölgesinde yılın ikinci yarısında 300 odalı lüks termal otel projesi için yatırıma başlamayı umut ediyoruz.”

The Marmara İstanbul Genel Müdürü Uygar Koçaş’ın yorumları ise şöyle: “Sektörde Euro bazında yüzde 40’lara varan ciro kayıpları olacak. Böyle büyük bir daralmanın telafisi bu yıl için mümkün değil. Son 13 aydır kriz yönetimi yapıyoruz. Harcamalarımız ve yatırım planlarımız sıkı kontrol altında. Alternatif pazarlarla ciromuzu artırmayı planlıyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.