MEXX OPERASYONU NASIL GİDİYOR?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Dönem, geçmişe göre çok değişti. Marka olmanın ve perakendenin dengeleri çok değişti. Üretim kabiliyeti, bir marka için üç bacaktan sadece biri. Üretimi çok iyi bilmek iyi bir marka oluşturmak veya iyi bir perakendeci olabilmek için yeterli değil. Daha doğrusu artık yeterli değil. Çünkü marka olmak başka bir vizyon gerektiriyor. Marka stratejisi, lojistik, sistem altyapısı, müşterinin nabzını tutmak, global dünyayı çok iyi takip etmek gibi çok farklı noktalarda vizyonunuzun olması gerekiyor. Ama tabii üretimi de bilmemizin belli bir noktaya gelene kadar çok büyük katkıları oldu. Öte yandan işin üretim tarafında yani mutfağında olmak, modayı, kumaşı, konfeksiyonu, teknolojiyi ve trendleri takip etmek açısından da hala önemli avantajlar sağlıyor.

Colin’s, yurtdışında en çok mağazaya sahip yerli marka. Kaç ülkede varsınız?

Türkiye’de ilk 3’teyiz. Yurtdışında mağaza sayısı en yüksek Türk markasıyız. 500 mağazası olan başka bir marka yok. Yılda 35-40 milyon adet Colin’s markalı ürün üretiyoruz ve ürünlerimiz 30’un üzerinde ülkede satılıyor. Tabii bu süreci yönetmek kolay değil. Zaten global oyuncu olabilmek de ancak bu zorlukları aştıktan sonra mümkün. Öncelikle her ülkenin ayrı bir modası, beğenisi, iklimi, giyim tarzı var.

İLK MEXX TEMMUZDA

Türkiye’deki ilk Mexx mağazasını 7’nci ayda açacağız. Mexx olarak da gümbür gümbür geliyoruz. Markayı aldıktan sonraki büyüme sürecimiz gayet iyi devam ediyor. Colin’s ile Mexx’in müşteri kitlesi aynı değil. Tarzlar da farklı. Mexx’te erkek giyim yüzde 15-20 düzeyinde. Daha çok kadın ve çocuk ağırlıklı. Colin’s’te ise 50-50. Colin’s daha casual, daha spor.

1 YILDA NELER YAPTIK?

Her şeye müdahale ettik denebilir. Aslında bir devrolma olmadı. Şirket konkordato çıkarmıştı. Biz onun içinden potansiyeli yüksek, üst düzey yöneticilerin dedikleri kişileri aldık. Tesisleri almadık. Markayı ve mağazaları aldık.

NE ÖĞRENDİM?

Çok şey öğrendik. Bir anda 1.000 yabancı çalışanımız oldu. Çok zengin bir çeşitliliğe sahip, küresel bir şirkete dönüştük. Öncelikle sizin şirket olarak, işadamı ve yönetici olarak kendi deneyiminiz çok ciddi biçimde artıyor. Farklı ülkelerin istihdam kanunlarını, yönetim süreçlerini, yasalarını öğreniyorsunuz. Bunlar çok önemli şeyler.

SİNERJİ OLACAK

Mexx Avrupa’da çok güçlü bir marka ve ciddi bir müşteri kitlesine sahip. Özellikle department store’larda çok etkili. Colin’s olarak department store’a gittiniz zaman sizi tanımıyorlar bile. Ama Mexx ile birlikte gittiğinizde güçlü olduğunuzu, kalıcı olduğunuzu, kim olduğunuzu biliyorlar. Yani Mexx ile birlikte Avrupa pazarında daha rahat hareket edebilir olacağız. O anlamda önemli bir sinerji sağlanacak.

Tekstilde diğer ülkelerle rekabet ne düzeyde?

Grup olarak üretim tarafında, katma değeri çok yüksek ürünler üretiyoruz. 15 dolar üzerindeki ürünleri üretiyoruz. Onun altındakileri zaten Mısır’da üretiyoruz. Yani Mısır’da ortalama işçilik maliyeti 150 dolarken Türkiye’de 1.000 dolar.

Mısır’da 2 tesisimiz ve 5 bin çalışanımız var. Çin ve Bangladeş’te ise ofislerimiz var.

Tekstil üreticisi olarak baktığımızda bu coğrafyada Türkiye’den sonra üretimin kayabileceği tek ülke Mısır’dır. Colin’s markasının üretiminin yüzde 25’i Çin’de, yüzde 30’u Bangladeş’te, yüzde 10’u Mısır’da, geri kalanını da Türkiye’de ürettiriyoruz. Bugün dünya markalarına baktığınızda da aynı ülkelerde, benzer oranlarda ürettiriyorlar. Zara da, H&M de böyle yapıyor.

Peki kârlılıklar ne durumda? Sizin kârlılık oranınız nasıl?

Üretimde farklı, perakende tarafında farklı. Dünyada perakende sektöründe kârlılıkların optimum olması gereken oranlar, yüzde 1014 aralığındadır. Ama şu anda yüzde 7-10 civarında. Yüzde 15’i geçtiğinde çok çok iyidir. Türkiye’de perakende sektöründe bu rakam yüzde 7-8 civarında. Üretimdeki kârlılıklar ise biraz daha yüksek. Biz de bu yılı perakendede yüzde 10 kârlılıkla kapatırsak çok iyidir.

Eroğlu Grubu’nun 33 yıllık geçmişine baktığımızda, grup için sıçrama tahtası olan dönüm noktaları nelerdi?

1994 Türkiye krizi, bizim için çok önemli bir sıçrama tahtası olmuştur. O dönemde Türkiye ekonomisinde 2001’deki gibi ciddi bir ekonomik kriz yaşanıyordu. Aynı zamanda Rusya dağılmış ve Doğu Bloku Ülkeleri’nin devasa bir pazar açılımı olmuştu. Bu yıllarda Türkiye’deki krizden dolayı rotayı yurtdışına çevirdik ve Rusya, Doğu Bloku Ülkeleri ve diğer pazarlara açıldık. Dolayısıyla esas büyümemiz 1994-1998’de oldu. O dönemde ciromuzun yüzde 90’ı yurtdışı, yüzde 10’u iç pazardı. Halen de Rusya en büyük pazarımız. 2016 ciro ve büyüme hedefleriniz nedir? Son 5-6 yıldır, yıllık ortalama yüzde 15-20 aralığında büyüyoruz. Ancak 2015’te Mexx’in satın alınmasıyla ayrı bir atağımız oldu. 2016 ise gayet iyi gidiyor. Bu yılın sonunda Mexx’in de katkısıyla perakende tarafında toplam yüzde 20 düzeyinde büyüme bekliyoruz. Asıl büyümemiz mağazacılık ve kumaştan geliyor. Konfeksiyon tarafında zaten stabil bir durum var. Yüzde 5’ler düzeyinde büyüme öngörüyoruz. Denim kumaş tarafında ise yüzde 25’lik ciddi bir büyüme bek-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.