“UZAKDOĞU VE HİNDİSTAN’DA MAĞAZALAŞMAYA GİDECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Mexx ve Colin’s olarak Avrupa pazarının tamamına odaklanıyoruz. Mexx zaten ağırlıklı olarak Avrupa’da mağazalaşmış bir marka. Amacımız Colin’s’in de Avrupa’daki mağaza sayısını artırmak. Ayrıca önümüzdeki yıl Uzakdoğu ve Hindistan’da mağazalaşma konusunda çok ciddi çalışmalarımız var. Henüz oralarda mağazamız yok ama bir distribütör aracılığıyla ciddi bir mağazalaşmaya gideceğiz. Bu yılın ikinci yarısında ve asıl 2017’de Hindistan ve Uzakdoğu’da ciddi bir mağazalaşma atağımız olacak. Hem Mexx hem Colin’s olarak.

ENDİŞE SÜRÜYOR

Şu anda bence perakende sektöründeki en önemli sorun, terör ve güvenlik. Taksim ve Ankara’daki patlamalar, AVM cirolarını çok ciddi etkiledi. Bu endişe halen geçmiş değil. Sadece Türkiye’de de değil Fransa, Belçika gibi ülkelerde de aynı durum söz konusu. Bizim Belçika’da 7 Mexx mağazamız var. Orada bombalanan bir yerin 100 metre ilerisinde Mexx mağazamız var. 3 gün o mağaza hiç ciro yapmadı. Şu anda perakende sektörünü en önemli riski, güvenlik.

İLK 3 GÜN ÇOK KÖTÜYDÜ

Terör saldırılarından sonra ilk 3 gün çok kötüydü. En büyük etkiyi İstiklal caddesinde gördük. Bıçak gibi kesildi. Daha sonra yüzde 50 ciro kaybı vardı. Şu anda (mart sonu) o bölgedeki mağazaların ciro kaybı halen yüzde 15’lerde. Hala eksideyiz. Mesela Ankara saldırısında da ciddi bir etkilenme olmuştu. Kızılay meydanında, o bölgede 3 mağazamız var ama orada bile İstiklal Caddesi’ndeki kadar büyük bir olumsuz etkilenme olmamıştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.