“DENGE VE KARŞILIKLI KAZANÇ ÖNEMLİ”

OSMAN BİRGİLİ

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

ile ortak. Koç ile Ford ortaklığının temeli de merhum Vehbi Koç zamanında Bill Ford ile birlikte atıldı. Ford Otosan, dünya otomotiv endüstrisindeki en uzun süreli ve en başarılı iş ortaklıklarından biri olma özelliğini bugün hala sürdürüyor.

Türkiye’nin en büyük grubu Koç Topluluğu, sadece Burla Grubu ve Ford Motor Company ile değil, Uni Credit Grubu, LG Electronics, Öztürk Grubu, CNH, Fuchs Petrolub AG, Fiat Chrysler Automobiles, Kagome, Sumitomo, Kingfisher, Ünver Holding, Liquid Petroleum Gas gibi yerli ve yabancı şirketlerle de uzun yıllar süren iş ortaklıklarını yürütüyor.

ŞİRKET GELENEĞİ

Türkiye’nin en büyük grupları iş yaptıkları pek çok alanda ortak iş yapma kültürünü benimsemiş durumda. Hatta ortak iş yapmanın gelenek haline geldiği bile söyleniyor. Koç Holding’in n yanı sıra Nurol Holding de oldukça fazla sayıda ortağa sahip. Nurol Holding tam 16 şirketle ortak iş yapıyor. Nurol Holding CEO’su Uğur Doğan, ağırlıklı olarak inşaat sektöründe büyük ölçekli altyapı taahhüt projeleri ve savunma sanayiinde faaliyet gösterdikleri için ortaklık yapılarının da bu iki sektörü kapsadığını söylüyor. Nurol Holding, yurtiçinde FNSS Savunma Sistemleri, Nurol BAE Systems, Otoyol Yatırım ve İşle letme, Enova Enerji, Ilısu HES ve Baraj projesi, Hasankeyf köprüleri projesi, Marmaray, Gebze İzmir Otoyol yapım projesi, Ordu Çevreyolu projesinde ortaklarıyla çalışıyor. Yurtdışında ise Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Suudi Arabistan ve Malezya’daki şirketlerinde yerli ve yaba yabancı ortaklarıyla iş yapıyor. Ana Anadolu Grubu’nun toplam 14 ortağı var. Anadolu Grub Grubu İcra Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu, ortaklık kült kültürünün Anadolu Grubu’nun en önemli yapı taşlarından biri olduğunu söylüyor. Türkiye dahil 19 ülkede, 85 şirketi ve 61 üretim tesisi bulunan grubun uluslararası ortakları arasında SABMiller, The Coca-Cola Company, McDonald’s, Faber-Castell, Isuzu, Kia, Lombardini, Honda, Cutrale, Commercial Bank of Qatar yer alıyor. Anadolu Grubu’nun yurtiçinde Doğan ve Doğuş Grubu ile enerji, Özgörkey Holding ile tarım, Yıldız Holding ile ambalaj alanlarında ortaklıkları bulunuyor. Zorlu, Anadolu Grubu’nun faaliyette olduğu sektörleri büyütmeyi her zaman kendisine ilke edindiğini söylerken “Özellikle hizmet verdiğimiz alanda bilgi birikimi yüksek olan sektörünün öncü kurumlarıyla ortaklık kurmaya gayret ediyoruz. Verimlilik ve karşılıklı güvene dayalı kurduğumuz ortaklık yapımız, her tarafa ve tüm paydaşlarımıza fayda sağlayacak ölçüde bir pay dağılımıyla birbirinden farklılık gösterebiliyor” diyor.

13 ortağı bulunan Akfen Holding de ortak rekortmenleri arasında yer alıyor. Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, şöyle konuşuyor: “Yurtiçinden Tepe ve Sera Grubu; yurtdışından ise PSA, Souter Investments LLP, EBRD, ADP, Accor, Alrajhi, Leighton Group, TAISEI ve Gebr. Heinemann gibi her birinin kendi alanında büyük yatırımları olan uluslararası yatırımcılar ile ortaklıklarımız bulunuyor.”

SÜHA GÜÇSAV

UĞUR DOĞAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.