“YENİ İŞBİRLİKLERİNE AÇIĞIZ”

ZAFER KURTUL

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

NEDEN ORTAK ALIYORLAR?

Gruplar yeni alanlara girmek için ya da özellikle hizmet verdikleri alanda bilgi birikimi yüksek olan sektörünün öncü kurumlarıyla ortak oluyorlar. Bu gruplardan biri de Eczacıbaşı Holding. Geçtiğimiz aylarda Baxalta ile yüzde 50-50 bir ortaklık hayata geçiren Eczacıbaşı Topluluğu’nun CEO’su Erdal Karamercan biyoteknoloji alanında Türkiye için büyük önem taşıyan bu ortaklığı neden tercih ettiklerini şöyle anlatıyor:

“Baxalta’nın dünya misyonu olarak ilan ettiği ‘Hayatınız İlham Kaynağımız’ mottosunu aynen benimsiyoruz. Bu sayede hastaların yaşamlarını iyileştiren, yenilikçi tedaviler geliştiren küresel bir biyoteknoloji kuruluşunun değerlerini ve yeniliklerini ülkemize getirerek faaliyet gösterdiğimiz hematoloji ve immünoloji alanlarında hastalarımız için tedavi standartlarını yükselteceğiz. Umuyoruz ki onkoloji gibi çok güçlü yeni iş kollarını da birlikte kuracağız.” Türkiye’de gerçek anlamda, yani tam döngü biyoteknolojik ürün üretimi ve AR-GE’sinin bulunmadığına, Baxalta’nın ise dünyada 4 ülkede bu tarz arz yatırımının olduğuna dikkat çeken Karamercan, “Yapılacak yerli biyoteknoloji üretim yatırımı ülkemizin ithalat bağımlılığını ve dış ticaret açığını azaltmakla kalmayacak. Ciddi bir AR-GE ve katma değerli üretim yetetkinliği de yaratacak” diyor.

GÜÇ, KNOW-HOW VE PRESTİJ!

Tüm ortaklıklarda amaç herkesin kazanması. Peki gerçekten ne kazanıyorlar? Akfen Holding CEO’su Süha Güçsav, grubu yüksek büyüme potansiyeli olan sürdü dürülebilir alanlarda uzun vadeli yatırım kararlarıyla yeni sektörlerin doğmasına yol açan bir altyapı platformu olarak konumlandırıyor. Güçsa ortaklık stratejilerini şöyle anlatıyor: “İmtiyaz kazanma ve işletme konusund da sahip olduğumuz deneyimler ve kendi alanın alanında dünyanın en önemli oyuncuları ile stra-

ERDAL KARAMERCAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.