/ SABANCI HOLDİNG CEO’SU

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

GENELDE EŞİT ORTAKLIK

Sabancı Topluluğu yurtiçinde faaliyet gösterdiği birçok sektörde alanında başarılı, global oyuncularla uzun süreli ve verimli ortaklıklar yürütüyor. Ortak olduğumuz şirketlerde eşit ortaklık veya Sabancı’nın çoğunluk hissesi prensibiyle çalışıyoruz. Her iki tarafın da güçlü yönlerini şirketin menfaatine kullanacak yapılar oluşturmaya özen gösteriyoruz.

E.ON NE KATTI?

Enerjisa’da dünyanın en büyük özel elektrik ve doğalgaz şirketlerinden biri olan E.ON ile yüzde 50 eşit ortağız. Bu ortaklık sayesinde hem teknoloji ve know-how transferi yapıyoruz hem büyük yatırımlara birlikte imza attık. Sabancı Holding, E.ON ile birlikte, sektöre 11 milyar dolar yatırım yaptı.

CARREFOURSA’DA ÇOĞUNLUK

20 yıldır ortağımız olan Carrefour ile 2013 yılında ortaklık yapımızı değiştirdik. Carrefoursa’da ek yüzde 12 hisse alımı ile Sabancı Holding’in ortaklık payını yüzde 50,8’e yükselttik ve yönetim kontrolünü devraldık. Yerel dinamikleri olan bir sektörde Sabancı Holding’in müşteri beklentilerini daha iyi karşılayabilecek yerel bilgi, tecrübe ve yönetim kadrosuna erişiminin kolay olması bu kararı aldırdı.

RİSKİ AZALTIYORUZ

Sabancı Topluluğu’nun uzun zamana yayılan ortaklık deneyimlerine baktığımızda, 3 sebepten ortaklık yapmayı seçtiğimizi söyleyebiliriz: Yeni sektör ve pazarlara girmek, know-how geliştirmek ve transfer etmek, içinde bulunduğumuz işleri dünyaca ünlü markalarla eşleştirerek geliştirmek ve tanınırlığını artırmak. Uzmanlık konularını, hizmet ve ürün gamını zenginleştirmek veya derinleştirmek. Türkiye dışındaki pazarlarda büyürken belirsizliği daha iyi yönetmek ve riski azaltmak. Önümüzdeki dönemde alanında öncü şirketlerle farklı yapılarda işbirliği yapmaya açığız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.