STRATEJİKSTRAT ORTAKLIK NE KAKAZANDIRIYOR?

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

neyimlerle, birbirimize destek olabiliyor, hedeflerimizi de benzer doğrultuda yükseltebiliyoruz. Aeroports de Paris ile olan ortaklığımız bu yapının en başarılı örneği. Portföylerimizi birleştirdiğimizde 34 havalimanında 250 milyondan fazla yolcuya hizmet veriyoruz. ATÜ’de Avrupa’nın en büyük duty free işletmecisi ve lojistik tedarikçilerinden biri olan Gebr. Heinemann KG ile hedeflerimizi yüksek tuttuk ve Amerika’da Houston Havalimanı’na kadar operasyonlarımızı genişlettik.”

YENİYE YER VAR MI?

Türk iş dünyası ortakla iş yapma konusunda global olarak deneyim kazanmış durumda. Bu nede denle yeni ortaklıklara da her zaman açık olduklarını ifade ediyorlar. Örneğin, Anadolu Grubu İcra Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu,

ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ

ECE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, uluslararası stratejik işbirliği alanlarında ortaklıkları tercih ettiklerini söylüyor ve “Ideal Standart ile sadece ticari işbirliği yapmıyoruz. Bu markanın deneyimlerini, bilgi birikimini, profesyonel yönetim şeklini de öğreniyor ve ülkemize taşıyoruz. O nedenle sektörümüz adına bu tür ortaklıkları daha fazla önemsiyorum” diyor.

GÜVENLİ ORTAĞIZ

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, ortaklık kültürüne hakim ve sağlıklı ortaklıklarla büyüyen bir grup olduklarına dikkat çekiyor. Gök, “3 kıtadan 4 farklı ortaklığımızla 5 şirketimiz bulunuyor. Kurumsal şirketlerin Türkiye’deki güvenli iş ortağı olarak faaliyet alanlarımızda dünya pazarında sektörünün en iyilerinden ve işi bilen şirketlerle ortaklık yapmayı tercih ediyoruz” diye devam ediyor.

UYUM ÖNEMLİ

Işıklar Holding Başkan ve CEO’su Rıza Kutlu Işık, 50 yılını dolduran ortaklıklarının bulunduğuna dikkat çekiyor. Işık, “51 yılla ülkemizde ve dünyada yarım asrı aşkın uyumlu ortaklık yürüten nadir gruplardanız. İlaveten Kuzey Irak Erbil’de kurduğumuz ve yüzde 54’ü Işıklar Ambalaj’a ait kraft torba fabrikamızda da yerli ortaklarımız var. Birlikten kuvvet doğuyor. Tarafların birbirlerinin haklarına saygı göstermeleri şartıyla” diyor.

GÜÇLÜ YAPILAR

Sun Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ünlütürk, teknik tekstil alanındaki ortaklarından know-how transferi ve pazara giriş desteği aldıklarını belirtiyor. Ünlütürk, “Yeni iş fırsatları olarak gördüğü alanlarda ortaklıklara devam etmeyi ve ortaklıklarımıza yenilerini de eklemeyi düşünüyoruz. Çok ortaklı güçlü bir yapı şirketin dış kaynaklı finansal borçlanma kabiliyetini artırıyor” diyor. “Her dönemde grubumuza değer katacak yeni yatırım ve ortaklık fırsatlarını takip ediyoruz” diyor.

İnci Holding Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, Türkiye’nin global şirketler tarafından ilgi gören bir ülke olduğunu hatırlatıyor ve “Biz de ortaklık kültürümüz doğrultusunda ülkemize yatırım yapmak isteyen global sanayi kuruluşlarıyla birlikte yatırım yapmaya her zaman hazırız. Türkiye’ye yönelik yatırım planları olan kurumsal şirketlerin işbirliği yapmak için güvenle tercih ettiği bir şirketiz. Bu güçlü yönümüzü önümüzdeki dönemde yeni ortaklıklar kurmak ve yeni üretim sahalarına yatırım yapmak için kullanmayı hedefliyoruz” diyor.

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, önümüzdeki dönemde özellikle Suudi Arabistan bölgesinde, doğrudan devletle ve Suudi Arabistan’ın önde gelen iş adamlarıyla işbirliği ve ortaklıklar planladıklarını açıklıyor. Çelik bu planın detaylarını şöyle anlatıyor: “Geçtiğimiz günlerde Suudi Arabistan İmar Bakanlığı’nın daveti üzerine, Suudi konut piyasasıyla ilgili bilgi almak ve istişare etmek üzere, İmar Bakanı Majed bin Abdullah Al-Huqail ile Riyad’da bir araya geldik. Özellikle son 10 yılda, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacmi 5 kat büyüyerek 8 milyar dolara yükseldi. Birlikte geliştirilecek yeni gayrimenkul projeleriyle bu rakamların daha da büyümesini istiyoruz.”

SERKAN KAPTAN

HURŞİT ZORLU

NEŞE GÖK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.