S

Capital (Turkey) - - ’IN KATKILARIYLA -

osyal medya, her geçen gün kullanıcılara yeni platformlar sunarken markalar için de yeni fırsatlar doğuruyor. Artık her şirketin bir Facebook ve Twitter hesabı var. Geçen yıl, pazarlamadaki yeni sosyal medya trendi olarak gösterilen Instagram ise büyük bir yükseliş gösterdi. Instagram’ı aktif olarak kullanan markaların oranı yüzde 86’ya ulaştı. Örneğin Boyner Büyük Mağazacılık, Instagram takipçi sayısını geçen yıla göre yüzde 321, Koton yüzde 200, Kiğılı yüzde 188 artırdı. Avon, geçen yıl 41 bin 282 olan takipçi sayısını 152 bine yükseltti. Özellikle moda, otomotiv ve inşaat gibi görsel anlatımın öne çıktığı sektörlerde Instagram, vazgeçilmez platformlar arasındaki yerini aldı.

Gençlerin, yani geleceğin hedef kitlesinin ilgi gösterdiği sosyal medya platformlarını da yakından izleyen şirketlerin yeni ilgi odağı ise Snapchat ve Periscope. Capital olarak konuştuğumuz sosyal medyada aktif 29 şirket arasında Snapchat’in kullanım oranı yüzde 13, Periscope’un ise yüzde 20. Bu mecralara henüz yeni giren şirketlerin yanı sıra birçok şirket de Snapchat ve Periscope’u incelemeye başlamış durumda. Örneğin Banvit, BSH, CarrefourSA, Altınbaş, THY, LC Waikiki gibi şirketler yakın zamanda Snapchat’te var olmayı hedefliyor.

Çok yeni olmasına rağmen gençler arasında kullanımı hızlı yükselen Scorp ise şirketlerin henüz gündeminde yok. Yine de Snapchat ve Periscope’dan sonra öne çıkacak bir mecra gibi gözüküyor. Morhipo, Ülker gibi şirketler şu anda proje bazlı çalışmalarında Scorp’u kullanmaya başladı bile.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.