Sosyal medya ne sağlıyor?

Capital (Turkey) - - ’IN KATKILARIYLA -

STRATEJİYİ KANALLAR BELİRLİYOR

Şirketlerin sosyal medya stratejisi, sosyal medya kanallarının kendine özgü dinamik yapısına göre değişiyor. Facebook, kullanımı en yoğun mecra olduğu için genellikle geniş kitlelere ulaşmak için kullanılıyor. Twitter ise müşteriyle anlık iletişim kurmada en etkili mecralardan biri olarak gösteriliyor. Görsel ağırlıklı içerikler için Instagram tercih edilirken viral reklamlar ve videolarda YouTube ile geniş kitlelere ulaşılıyor. Örneğin yaptıkları iş görsel ağırlıklı olduğu için Facebook ve Instagram’a ağırlık verdiklerini ifade eden Nef’in satış ve pazarlamadan sorumlu genel müdür yardımcısı Selçuk Çelik, “Doğru zamanda doğru kitlenin karşısına çıkmayı hedefliyoruz” diyor.

Her kanala özel içerik geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Gittigidiyor’un pazarlama direktörü Feyza Dereli Fedar, Facebook’ta mikro hedef kitleler oluşturduklarını ve kategorilere göre kampanya stratejileri izlediklerini, Instagram’da görsel dünyaya uygun paylaşım yaptıklarını ve Twitter’da blog içeriklerini paylaştıklarını söylüyor. Lenovo Türkiye’nin pazarlama direktörü Aysun Karabıyık da özellikle Twitter’ı şikayet yönetim aracı olarak kullandıklarını ifade ediyor. P&G Türkiye ve Kafkasya Markalar Müdürü Dr. Onur Yap-

Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar: “Facebook ile toplumun her kesimiyle iletişimde olabiliyoruz. Bu da bizim gibi B2B tarafı olan şirketler için şans. Sadece çimento şirketi olmadığımızı, toplum için ortaya koyduğumuz değer ve projelerimizi anlatabiliyoruz.”

Altınbaş CEO’su Ali Bulut: “Mağazalarımızın bize geri dönüşlerinde sosyal medya hesaplarımızda paylaşılan ürünlerimizin yüzde 85’ini yoğun olarak talep etmeleri, sosyal medyanın önemini gösteriyor.”

Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban Arditti: “Genel olarak sosyal medya üzerinde kullanılan ‘Satın Al’ aksiyon butonlarının analitik verilere bakıldığında kullanım ve başarı oranları hayli yüksek. Morhipo olarak 2015 yılından bu yana sosyal medyadan ciddi gelir elde ediyoruz.”

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir: “Ciddi bir e-ticaret trafiğimiz var. Araç kiralama tarafında özellikle rezervasyonlarımızın büyük web sitemiz üzerinden gerçekleşiyor. Sosyal medya kanallarımız üzerinden web sitesine sağladığımız trafiğin, satışlarımıza etkisi büyük.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.