Takipçi sayıları hızlı artıyor

Capital (Turkey) - - ’IN KATKILARIYLA -

Sosyal medyanın kullanıcılarla arada engel olmadan iletişim kurmayı sağladığını belirten Paşabahçe Pazarlama Grup Müdürü Ülkü Berna, son 6 ayda takipçi sayısını yüzde 60 artırdıklarını söylüyor

Ayda ortalama 10-15 milyon kullanıcıya eriştiklerini belirten Audi’nin pazarlama müdürü Mustafa Uluer, geçen yıla oranla yüzde 30-40 oranında bir artış yaşandığını söylüyor ve “Sosyal medyada marka imajını geliştirmeye çalışıyoruz” diyor.

Sosyal medyayı satışı destekleyici bir kanal olarak gördüklerini söyleyen Hepsiburada.com’un pazarlama grup başkanı Özgür Doğan, takipçi sayısının geçen yıla oranla yüzde 30 arttığını belirtiyor.

Aralıktaki “Ballı Adam” kampanyalarıyla dikkat çektiklerini belirten markanın pazarlama direktörü Burcu Yılmaz, erişim rakamlarını şu şekilde açıklıyor: “Bu dönemde Facebook erişimimizi yüzde 127, Twitter erişimimizi yüzde 2.065 artırdık.”

Türk Hava Yolları’nın interaktif pazarlama iletişim müdürü Neşet Dereli, “2015’te Facebook’la tekil ulaştığımız kişi sayısını yüzde 50’den fazla artırdık. Bu oran Linkedin’de yüzde 14, Instagram’da yüzde 12, Twitter’da yüzde 9 ve Google+’ta yüzde 7 oldu.”

Takipçi sayısını artırmaktan çok bağlılık yaratmayı hedeflediklerini belirten TAV yetkililerinin verdiği bilgilere göre şirket, geçtiğimiz yıla oranla Facebook ve Instagram hesaplarında yüzde 100, Twitter’da ise yüzde 55 artış gösterdi. yeni girdiği Periscope ve Snapchat’te iletişimini farklı bir boyuta taşıyor. CarrefourSA’nın CMO’su Mehmet Necati Özdeniz de Periscope’un çok hızlı yayılan bir platform olduğunu ve yakından takip ettiklerini belirtiyor.

Henüz yoğun olarak kullanılmasa da şirketler, genç kitle tarafından kabul görmüş yeni sosyal medya kanallarını da yakından takip ediyor. Bunların başında ise Scorp ve Tinder geliyor. Örneğin Pladis (Ülker&McVitie’s&Godiva) Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi CMO’su Başak Kluznick, içerik ürettikleri kanalların dışında Scorp, Shazam gibi platformlara entegre olduklarını söylüyor. Tinder ve Scorp için proje bazlı çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Kluznick, gençlerin kullandığı mecralardaki fırsatları değerlendirmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Morhipo da Scorp ve Snapchat’le geleceğin tüketicilerine ulaşmayı hedefliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.