Neyi hatalı yapıyorlar?

Capital (Turkey) - - ’IN KATKILARIYLA -

Satın alma Çin’de alışveriş mobil iletişim aracı WeChat üzerinden gerçekleşiyor. Sosyal medyada değil. Ancak ileriki günlerde Facebook Messenger ile değişebilir.

Ve son nokta da sadakat. Bugün ürün ve hizmetlerin bulunduğu çoğu kategoride, müşteriler, pozitif ya da negatif deneyimlerini paylaşmak istiyor. Sadece kendi arkadaşlarıyla değil aynı zamanda sosyal medyadaki yabancılarla da…

Sosyal medyayı doğru yöneten şirketler ne gibi avantajlar kazanır?

Müşteri yolculuğundaki her aşama yani keşfetmeden, araştırmaya, müşteri hizmetlerinden satın almaya kadar sosyal ve dijital sayesinde gerçekleşiyor. Başarılı şirketler, müşteri deneyimini bu gerçeklik üzerinden yeniden şekillendiriyor. Bu onların müşteri sadakatini, çapraz satışlarını ve kârlılığını artırıyor.

Eskiden satın alma kararı pazarlama taktikleri sonucunda verilirdi. Teknolojinin etkisiyle artık sosyal medya ve dijital kaynaklar nedeniyle müşteri kendisi araştırıp satın almaya karar veriyor. Bu durum müşteriyi güçlendirdi. Bu nedenle satış profesyonelleri artık bu gerçeğe kendilerini adapte etmeli. Önümüzdeki 5 yıl içinde dijital trendler ne olacak? Öncelikli olarak tahmini analizler daha etkili olacak. Bu analizler satın aldığımız, okuduğumuz, izlediğimiz ve dinlediğimiz her şeyde etkili olacak ve büyüyecek. Örneğin, Hepsiburada. com’un “Sıklıkla Birlikte Alınanlar” özelliği ve diğerleri olabileceklerin sadece başlangıcı. Mobil mesajlaşma, müşterilerin gittikçe çoğalan aplikasyona ulaşma isteği sonucunda oluşan kullanıcı deneyimine dönüşecek. Örneğin Facebook Messenger e-ticaret siparişleri ve hizmetleri için kullanılıyor. Veriler gösteriyor ki Türk mobil internet kullanıcıları bunu destekliyor. Bu da WhatsApp ve Facebook Messenger’ı kullanan her 5 kişiden 1’i demek. Yapılan araştırmalara göre 2019 yılında nesnelerin interneti pazarı akıllı telefon, PC, tabletler giyilebilir teknolojilerin 2 katı büyüklüğünde olacak. Son olarak, kendi kendine giden arabalar ve fabrika robotlarını içine alan otomasyon teknolojileri sektörleri ve iş gücünü değiştirmesi olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.