“GAYRETİGAYRETİM AİLEYE DAHA FAZLA ZAMAN AYIRMAK”

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

makro hedeflerin belirlenmesi, şube müdürlüklerinin ve müşteri ziyaretlerinin yapılması var. Bunların arasında en geniş yeri yeni giriş yaptığı madencilik alanı faaliyetlerinin organize edilmesi tutuyor. Karakaş, “Bu yıl madencilik faaliyetlerimiz kesintisiz başladı. O yüzden bu alana geçen yıla göre yüzde 80 daha fazla zaman ayırdım. ” diyor.

Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı da görev değişikliğiyle beraber 2016’da yabancı pazarlara daha çok zaman ayıracağını anlatıyor: “Geçen yıl genel müdürlüğü devrettiğim için bu yıl özellikle yurtdışı aktivitelerimize vakit ayırmayı planladım. 2016 yılı için zaman planlamamın; yüzde 55’ini yurtdışı yatırımlar, pazarlar ve görüşmelere ayırdım.”

DÜNYA SAHADA DÖNER

Kurumunda tam 40 yılı deviren Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, konu zaman planlamasına geldiğinde “Dünya sahada döner” diyor ve ekliyor: “Genel olarak haftalık rutinimde minimum 2 günümü üst yönetim ve yönetim toplantılarına ayırıyorum. Ayda ortalama 7-8 günümü bayi ve müşteri ziyaretlerinde geçiririm, dünyanın sahada döndüğüne inanıyorum. Haftada 1 gün mutlaka şirket avukatımızla sohbet ederim. Hafta sonlarımı ve yılın değişik dönemlerinde 3 haftalık bir süremi ise ailemle dinlenme ve tatile ayırırım.”

DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling’in de gündeminde “daha fazla saha çalışması” var. Reckling, 2016 programını şöyle anlatıyor:

“Pazartesi ve Salı günleri yönetim ve ticari ekiplerimizle yaptığım toplantılarla haftaya başlıyorum. Haftada en az iki gün müşteri ziyaretleri yapıyorum, yılın her çey-

ERKEN PPLANLAMA

Yılı başından planlamayı tercih ediyorum.e Öncelikle tarihi netleşen toplan toplantı ve etkinlikleri ajandama işliyor, daha sonra iş için yapmam gereken yurtiçi ve yurtd yurtdışı seyahatlerimi belirliyorum. Yönetim kurulu üyesi olduğum dernek ve STK’ların (TÜSİA (TÜSİAD, TÜRKONFED, DEİK) toplantı tarihleri yılın başındanba belli oluyor.

KAYAK TTATİLİ

Grup şirketleri ve iştiraklerimizde yapılacak olanol yönetim kurulu toplantıları ile kurum içi etkinlikleri ded bu doğrultuda takvime yılbaşından ekliyoruz. Erken planlama sayesinde aileme de daha çok zaman ayırmayaayı çalışıyorum. Yılda bir kere gitmeye özen g gösterdiğim kayak tatilini de yılbaşından ajandama işliyorum. reğinde ise bir günü kurye ile sahada geçiriyorum. Yani 2016’da yaklaşık 100 günü bizzat müşterilerimiz ve çalışanlarımız ile sahada geçirmeyi planlıyorum. Bu, operasyonel süreçlerimizde neler olduğunu daha gerçekçi bir şekilde anlamama yardımcı oluyor. Bunun dışında, her çeyrekte tüm çalışanlarımızla bir araya geldiğim iki ayrı ‘townhall’ toplantısı düzenliyorum ve her ay 1-2 günü ise medya iletişimine yönelik çalışmalara ayırıyorum. Hafta içi saat 18:00’de evde olmaya çalışıyorum, böylece eşim ve altı yaşındaki oğluma vakit ayırabiliyorum. Her ay 2 hafta sonumu ise Almanya’daki diğer çocuklarım ile birlikte zaman harcayarak geçiriyorum ve her yıl iki kez ikişer haftalık tatile çıkıyorum.”

DETAYCI PROGRAM YAPIYORLAR

Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan ve Deichmann Türkiye Genel Müdürü Atilla Özkul, zaman planlaması konusunda çok titiz davranan iki isim… Ayhan, bir yıllık zaman yönetimi planını yaparken, öncelikle daha evvelden belirlenmiş olan iş seyahatleri, yönetim kurulu toplantıları, konuşmacı ya da katılımcı olarak yer alacağı konferanslar ile seminer ve eğitimleri belirliyor. Ayhan, yıllık zaman yönetim planını şöyle anlatıyor: “İki haftada bir icra kurulu toplantımız oluyor. Bunun haricinde haftada bir de bana direkt bağlı yöneticilerle birebir görüşme yapıyorum. Ayrıca haftada en az iki kere her seviyeden çalışanlarımızdan oluşan 14-15 kişilik karma gruplarla kahve toplantılarım ve periyodik seyahatlerim oluyor. Yılda en az iki kere ülke genelinde, tüm acentelerimizle buluşabileceğim toplantılar organize ediyoruz. Günlük gelişmelere göre şirket dışından profesyonellerle

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Zamanımın çoğunu şirketlerimizle ilgili konulara ayırıyorum. Yüzdesel olarak baktığımızda yüzde 70 iş, yüzde 15 STK’lar, yüzde 15 özel yaşam diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl Şili Fahri Konsolosu oldum. Bundan dolayı, 2016 takvimimde iki ülke arası ilişkilere yer ayırmamı gerektiren yeni konular bulunuyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl ailemizin büyümesinden dolayı işlerimi tamamlayıp her fırsatta eşim ve oğlumla vakit geçirmeye gayret ediyorum.

MARCUS RECKLING

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.