“H

Aslında yeni dönemin liderleri benzer bir sarmalın içinde. İstisnasız hepsi çok çalışıyor ve bu çalışmanın sınırı yok. DR.DR.DR. JACKJACK JACK GROPPELGROPPEL, GROPPEL, CorporateC Athleteete (Kurumsal ( Kurumsal Atlet) adlı kitabında bu gerçeğe dikkat çeki

Capital (Turkey) - - LİDERLİK - Asozbilir@capital.com.tr

ASLI SÖZBİLİR

epimiz adeta olimpik atletler gibi devamlı yüksek performans göstermenin peşindeyiz. Peki tüm gün ve tüm hayat boyunca en yüksek performansı sergilemeyi nasıl başarabiliriz?” Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bu sorusunun yanıtını üst düzey yönetici takımıyla birlikte Johnson&Johnson Enstitüsü’nde katıldığı “Corporate Athlete” (Kurumsal Atlet) programında bulmuş.

“Corporate Athlete” programı, aynı adlı kitabın yazarı da olan Dr. Jack Groppel tarafından hayata geçirilmiş. Program, sporcuların ve iş liderlerinin yaşam koşullarının benzerliği üzerine kurulu. Her iki gruptan da sürekli yüksek performans bekleniyor. Ancak, sporcular sürekli antrenman yapıp gerektiğinde vücutlarını dinlendirirken liderler akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle 7/24 dinlenmeksizin çalışıyor.

Çoğu bazen tükendiğini bile fark etmediği için her yarışta altın madalyayı almaları imkânsız hale geliyor. Groppel, “İş dünyası, spor dünyasının 50 yıl önce olduğu yerde. 50 yıl önce spora kendinizi toparlamak için ara verdiğinizde size zayıf derlerdi. Bu nedenle de sporcular çok sakatlanırdı ve kariyerleri kısa sürerdi. Bugün ise aynı durum iş dünyasında var; işe mola vermek bir zayıflık olarak algılanıyor” diyor.

Groppel’e göre bugün liderlerin en büyük sorunlarının başında sırasıyla yorgunluk, kendilerine özel zamanlarının olmaması geliyor. Groppel ile günümüz liderliğinin önündeki sorunları ve bunu aşabilmenin yollarını konuştuk:

Johnson&Johnson Enstitüsü’ndeki “Corporate Athlete” adlı kurumsal profesyoneller

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.