YÜKSEK PERFORMANS İÇİN ATLETLERİ ÖRNEK ALIN

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

ANTRENMAN ŞART

Kariyerinizde yüksek performans gösterebilmek için altın madalya kazanmış kişilerden çok şey öğrenebilirsiniz. Bu noktada büyük sporculara bakmalısınız. İş dünyasının atletleriyle sporcu atletleri karşılaştırmamız gerek. Sporcular, sürekli ve çok antrenman yapar. Antrenman yaptıkları zamana oranla yarıştıkları zaman çok azdır.

KUTSAL ZAMAN

İş dünyasındakiler ise yarışır, yarışır, yarışır ve çok az antrenman yapar. Anlamamız gereken şey şu, antrenman yapmaya pek zamanımız olmayabilir ama gene de istirahat etmek ve kendimizi toparlamak için gereken o kutsal zamanı ayırmalıyız. Kapasitemizi artırabilmemiz için bu çok önemli.

UZUN SOLUKLU OL

İş dünyası spor dünyasının 50 yıl önce olduğu yerde. Buradaki hikâye şu; 50 yıl önce spora kendinizi toparlamak için ara verdiğinizde size zayıf derlerdi. Bu nedenle de sporcular çok sakatlanırdı ve kariyerleri kısa sürerdi. Bugün ise aynı durum iş dünyasında var; işe mola vermek bir zayıflık olarak algılanıyor.

BİR MOLA VER

ABD’deki veriler, bize yöneticilerin artık hiç tatil yapmadığını gösteriyor. Aynaya bakmalı ve kendimize “Bir mola vermemin bana zararı olur mu?” diye sormalıyız. Ara verdiğimizde vücudumuz zihnen, duygusal olarak ve bedenen kendini toparlar. Sporda bugün istirahat ve kendini toparlama bir sporcunun hayatının çok önemli bir bölümü.

Johnson & Johnson Human Performance Institute - Egzersiz psikoloğu Chris Jordan öğrencileri çalıştırırken...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.