LİDERLERİ ZORLAYAN 3 KRİTİK SORUN

Capital (Turkey) - - LİDERLİK -

kapasitemizi artırmak için maalesef hiçbir şey yapmıyoruz.

Bazı spor antrenmanlarının iş dünyasına uyarlanabileceğini söylüyorsunuz. Bunlar hangileri?

En önemli konulardan biri, kendini toparlamak ve bunun için araçlar yaratmak. İşadamlarının yaptığı şey, sabah kalkmak ve çalışmak, çalışmak, çalışmak… Çünkü, bunu yapabiliyorlar. Cep bilgisayarları yüzünden iş dünyasının liderleri eğer devamlı çalışmıyorlarsa kendilerini suçlu hissediyor. Uzun saatler çalışıyorlar sonra da ailelerinin yanında olamadıkları için suçlu hissediyorlar. En önemli ders, sınırlar oluşturarak sizin için çok önemli olan zamanı korumak. Bu zamanı spor yaparak, sevdiğiniz biriyle görüşerek, çocuklarınızla zaman geçirerek, gönüllü olarak ve başkalarına yardım ederek geçirebilirsiniz. Sınırlarla kendinizi yenileyebileceğiniz bir zaman yaratmak önemli... Bu, muhtemelen işadamları için spordan alabilecekleri en büyük ders. Liderler kişisel ve iş hayatlarındaki dengeyi nasıl oturtabilir? İlk olarak “Amacım ne” sorusuyla başla-

ENERJİ İÇİN YORGUNLUK ÖNEMLİ

Eğer dinlenmezsiniz ve sınırlarınız da yoksa insanlara liderlik yapmak çok zor olur. Düşünün, lider yorgun ve sınırları yok; çalışanlarınız bunu görür ve “Pilim bitene kadar çalışmam lazım, sınırlarımın olmaması lazım, liderim de böyle yapıyor” diye düşünür. Liderler, kendi hayatlarındaki yorgunluklarla ve sınırlarla baş edebilmeli ki iş yerine enerji verebilsin ve liderlik yapabilsin.

BİR AMAÇ YARATMALI

Liderlik yapabilmek için bir amacınız olmalı. Liderlik üzerine yazılmış en iyi kitapların hangileri olduğunu düşünürseniz, hepsinin cesaret, onur, ahlak gibi spiritüel sözcükler üzerine olduğunu görürsünüz. Bir kuruma bir amaç etrafında liderlik yapmak gerçekten önemli, çünkü birçok kişi gerçekten çok çalışıyor ama adeta bir koşu bandında koşar gibi bir hedefe doğru ilerlemiyor.

GERÇEKLERLE YÜZLEŞİN

İlk olarak amacınızın ne olduğunu anlamanız gerek; çünkü bu, karar verirken sizi yönlendirir. İnsanlara ikinci olarak öğrettiğimiz şey ise gerçeklerle yüzleşmek. Bunu öğreterek karşılarındaki problemi gerçekten anlamalarını sağlıyoruz. Liderler önce kendi enerjilerini korumalı ki beraber çalıştıkları insanların enerjilerini yönetebilsin. Bu önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.