“HALEN AKIL DANIŞIR”

Capital (Turkey) - - KARİYER - “HEPSİ AYRI DEĞERLİ”

Limak, Türkiye’nin önde gelen gruplarından biri. Grubun ortaklarından Nihat Özdemir enerjiden inşaata kadar çok sayıda sektörde deneyimli bir işadamı. Tabii şimdiye kadar yakın mesai yaptığı onlarca yöneticisi oldu. Ancak birkaçının onun gözündeki yeri farklı. Limak Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’e “en başarılı öğrencilerini” sorduğumuzda birden fazla isim paylaşıyor. Yanıtları şöyle:

“Birçok farklı sektördeyiz. Her sektör için ayrı ayrı sayarsam, birkaç isim öne çıkabilir. Örneğin turizm alanında, turizm grubunun genel koordinatörü Kaan Kavaloğlu ve yeğenim Hakan Saatçioğlu var. Bu iki ar-

YURTDIŞINDAN BİR İSİM

En iyi öğrencim olarak yurtiçinden değil de uluslararası kariyerimde yetiştirdiklerimden bir isim seçtim: Marcello Bottoli. 1990’ların başlarında, dünya başkan yardımcısı olduğum Benckiser daha yeni dünyaya açılıyordu. İspanya’nın bir numaralı deterjan şirketi satılıktı. Bir günde satın alma işini bitirdik. Başkanımız mevcut organizasyondaki kişileri tanımam için birkaç gün kalmamı söyledi. Birçok iyi eleman çoktan ayrılmıştı. Geriye kalmış pek az kişiden Marcello Bottoli ismindeki pazarlama müdürünün çok atak biri olduğunu gördüm. Ancak o da ayrılmak üzereydi. Konuştum ve ikna oldu.

NASIL YETİŞTİRDİM?

Almanya’daki merkez ofiste çalışmaya başladı. Kısa zamanda çok şey öğreniyordu. Zaten hızlı bir öğrenme kabiliyeti vardı. Bu arada sık sık Türkiye’ye gelip gidiyordu. Türkiye’de etrafımdakilerin bana, “Caner Ağabey” diye hitap etmeleri dikkatini çekti. Anlamını öğrendikten sonra “Ben de size Caner Ağabey diyebilir miyim” diye sordu. O günden beri bana Caner Ağabey der. Marcello, kısa sürede dünya pazarlama kategorilerinin önemli birinden sorumlu başkan yardımcısı oldu.

ŞU ANDA NEREDE?

2000’li yılların başında 45 yaşındayken bir gün beni aradı ve “Louis Vuitton beni transfer etmek istiyor, dünya başkanı yapacaklarmış, size danışıyorum” dedi. Çok arzulu ve hırslıydı. Mani olmadım. Ama orada başarılı ve mutlu olacağından kuşkulu olduğumu söyledim. 4 yıl kalabildi. Bir süre sonra “Samsonite dünya başkanlığı teklif ediyor, sen de katılır mısın?” dedi. Ben artık çok seyahat etmek istemediğimi belirterek katılmadım. Ancak Marcello eski alışkanlığıyla bana sık sık akıl danışmaya devam etti. Samsonite macerası da 3 yıl sürdü. Şimdi büyük bir uluslararası yatırım danışmanlık şirketinin yönetim kurulunda görev yapıyor. kadaşımız, turizmdeki işleri taşıdılar ve bu noktalara getirdiler.

Çimento grubumuzun CEO’su Gültekin Aksüyek, uzun yıllardır benimle yola devam eden, grubumuza önemli katkıları olan bir isim. Geldiğinde bir fabrika-

NİHAT ÖZDEMİR CANER TUNAMAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.