“İKİ ÇOK DEĞERLİ YÖNETİCİM OLDU”

Capital (Turkey) - - KARİYER -

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, tek tek isim vermek istemiyor. Ancak en başarılı bulduğu yöneticilerinin ortak niteliklerini şöyle sıralıyor: “En iyi öğrencim diye bir yaklaşımım yok. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız en iyileridir. Şirkete bağlı olmaları, kendi işi gibi fedakârca çalışmalarını takdir ederim. Mümkün olduğunca işe en alt kademeden başlamalarına dikkat ederiz. Merdivenleri birer birer çıkanlar, işlerini, bulundukları yeri hazmederler ve piramidin tepesine çıkarlar. Bu da başarılı olmalarını sağlar. Bizimle çalışanlar emekli olana kadar çalışır. İsterlerse danışman olarak görev alırlar. Bir bölümü şirketlerde yönetim kurulu üyesi olur. Bunları kişinin istemesi kadar çalıştığı süre içindeki performansı, başarısı, iletişim ve ilişkileri belirler.”

Büyük veri girişimi Maana’nın kurucusu ve CEO’su Babür Özden’in de şimdiye kadar birlikte çalıştığı ve etkilendiği onlarca isim olmuş. Ancak o da tek tek isim vermeyi tercih etmeyenlerden. “Aslında tek tek hiçbirimizin bir değeri yok. Buna ben de dahilim. Bütün

KİM BU İSİMLER?

İlk aklıma gelen isim Alpay Sidal. Kendisi şu anda Ingenico’nun Türkiye ve Ortadoğu genel müdürlüğünü yürütüyor. Uzun yıllar grup şirketlerimizde beraber çalışmıştık. Onun dışında Soner Caşur var. O da uzun yıllar Verifone’un genel müdürlüğünü yapmıştı. Her ikisi de çok değerli yöneticilerdir. Soner Bey, şu an hem girişimci hem yönetici olarak piyasada devam ediyor.

NEDEN İYİLER?

Geriye dönüp baktığımda, birlikte çalıştığım eski yönetici arkadaşlarım arasında “yıldız” diyebileceğim bu iki isim var. Her ikisi de hedeflerine çok iyi odaklanan, çok iyi konsantre olabilen insanlar. İkinci olarak, işlerinin tüm detaylarını biliyorlar ve gerekirse o detaylara inebiliyorlar. Üçüncüsü de her ikisi de çok iyi liderlik yapabiliyorlar. Tabii bu nitelikler, doğal olarak bu arkadaşlarımızı “çok iyi yönetici” sınıfına taşıyor. olarak, ekip olarak değerliyiz. Bu bağlamda hiçbir arkadaşımı ayrı tutamam, isim veremem. Diğerlerine haksızlık etmiş olurum” diyor ve konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor:

“Ancak geriye dönüp baktığımızda Superonline’ı bir okul gibi düşünürsek, bugün piyasada çok önemli noktalarda olan, çok değerli isimlerin, bir zamanlar o okuldan geçtiğini görürüz. Superonline benim için de bir okuldu. Konuya başka bir açıdan, ‘benim hocam’ olarak bakarsam ise en ilham aldığım ismin Burhan Karaçam olduğunu söyleyebilirim. Nasıl yönetici olunacağını bana o öğretmiştir. Fikrimi ona anlattığımda dinlemeseydi, Superonline hiç olmayabilirdi. Bir liderin en önemli meziyeti gerçekten dinleyebilmek olmalıdır. Burhan Bey de tam öyle bir hocadır.”

KİŞİ DEĞİL EKİP DİYENLER

ABDÜLKADİR KONUKOĞLU EMİN HİTAY EMİN HİTAY BABÜR ÖZDEN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.