TV’NİN ETKİSİ NEDİR?

Capital (Turkey) - - KARİYER -

kendilerini nasıl diğerlerinden “farklı” kılabilir? Daha iyi olarak değil ama “farklı” olarak. iPhone’un illa da farklı bir akıllı telefon olması gerekmiyordu. Aslında e-postalarınızı bir BlackBerry ile çok daha kolay gönderebilirdiniz. Ancak iPhone başka hiçbir akıllı telefonda olmayan dokunmatik ekrana sahip olmasıyla “farklı” bir üründü. Ürün veya hizmetin rekabetten daha üstün olduğu gerçeğini kabullenmek neden bu kadar zor? Müşterileri ele alın. Tipik bir müşteri neye inanır? Pazar yerinde daha iyi olan ürünün kazanacağına. Bu yüzden tipik bir müşteri, kendi kategorisinde lider olan markanın çok daha iyi olması gerektiğini varsayar.

Yani müşterilerin çoğu, lider markayı satın alır ve ürün çok daha ucuz olmadığı müddetçe pazarda ne ikinci ne de üçüncü gelen markalara dönüp de bakmaz bile. Ayrıca pazarda ikinci ve üçüncü gelen markalar, çok daha ucuz olsalar bile bu sefer onların lider marka kadar iyi olamayacaklarını varsayar. Peki pazarda ikinci veya üçüncü gelen bir marka kendisinin lider markadan daha iyi olduğunu nasıl ispatlayabilir? Bu çok zor bir iştir.

SORU:TV’lerin müşteriler üzerinde etkisi nedir? Türkiye’de TV’ler hala çok etkili. Şirketler kendi pazarlama bütçelerini nasıl kullanmalı?

Hermedyanın kendine has avantajları vardır. Eğer potansiyel müşteri basılı reklamlarla ilgileniyorsa o zaman bu kişi herhangi bir reklamı okumaya birkaç dakikasını ayırabiliyor demektir. Ve sıklıkla reklamı yapılan ürünü satın almak için o reklamı unutmamak amacıyla dergiden veya gazeteden kesip koparıp saklar. Televizyon ise potansiyel müşteriyi satın almaya ikna etmek için reklamcıya sadece 30 saniyelik bir mühlet verir. Diğer yandan televizyon çok güçlü bir “sunum” aracıdır. Bu yüzden televizyon özellikleri ve avantajlarının sunumunun yapılabileceği otomobiller ve temizlik malzemeleri gibi ürünler için çok önemli.

SORU:Bazı profesyoneller artık CMO’ların aynı zamanda birer teknoloji uzmanı da olmaları gerektiğine inanıyor. Siz buna katılıyor musunuz?

Hayır,katılmıyorum. Her ne kadar teknoloji çok önemli olsa da şirketlerin çoğunda teknolojiyle haşır neşir olan çok sayıda insan vardır. Pazarlama ise çok farklı bir alan. Pazarlama yöneticilerinin pazarlamanın kurallarının nasıl zekice bir yoldan hayata geçirilebileceklerini öğrenmiş olmaları şarttır. Örneğin pazar yerinde ilk olmanın gücünü bilmek zorundalar. Eğer ilk olan siz değilseniz, o zaman odağınızı daraltmanız gerekir. Ayrıca çok markalı olanların tek markalı olan şirketlere karşı da bariz avantajları vardır. Ve marka ismi seçmek de görsel çekiççilerin işidir. Örneğin Apple mükemmel bir şirket ismidir, çünkü siz o zaman markayı tanımlamak için bir elma görselini rahatlıkla kullanabilirsiniz. (Mademki bu basit fikir o kadar iyi biliniyor, o zaman neden diğer büyük kişisel bilgisayar imalatçılarından hiçbiri kendine görselliği olan bir isim almamış? Lenovo, HewlettPackard, Dell, Asus, Acer, Fujitsu, Toshiba ve NEC… Nasıl kusursuz bir pazarlama yöneticisi olabilirsiniz? Pazarlamada nelerin işe yaradığını ve nelerin işe yaramadığını araştırmak yıllarınızı alacak. Ve biliyor musunuz, genellikle işe yarayanlar hiç de mantıklı olmayanlardır. İşte pazarlama disiplinini zor kılan da bu yönüdür. Eğer satışlarınızı artırmak istiyorsanız, odağınızı daraltmanız şarttır. Bu kuralın ne kadar gerçek olduğunu ispatlayan çok sayıda örneği incelemeksizin hiçbir pazarlama yöneticisi bu prensibin doğru olduğuna inanmaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.