“SIFIRDAN 9’UNCU OLDUK”

Capital (Turkey) - - FINANS -

BAŞARI HİKAYESİ

Faaliyete başladığımız 2012 sonundan bu yana sektörün üzerinde büyüme performansı sergiliyoruz. Öyle ki sıfırdan kurulan bir banka olmamız nedeniyle süren yüksek yatırım harcamalarımıza rağmen 2016’nın ilk çeyreğinde net kârımızı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93 artırdık ve 22,6 milyon TL’ye yükselttik. Bu yılın ilk çeyreğinde aktiflerimizde yüzde 12, mevduatlarda yüzde 9 ve toplam kredilerde yüzde15 artış yakaladık. 49’uncu banka olarak girdiğimiz yarışta, ilk çeyrek itibarıyla özel bankalar arasında mevduatlarda 8’inci, toplam kredilerde 9’uncu büyük banka olduk. Kat ettiğimiz mesafe, hem Türkiye hem uluslararası platformda başarı hikayesi olarak nitelendiriliyor.

İLK 7 HEDEFİ

Kısa vadeli hedefimiz, kârlılığımızı koruyarak sektör ortalamasının üzerindeki büyüme hızımızı sürdürmek. Orta vadede Türk bankacılık sektörünün büyükler ligine girerek özel mevduat bankaları sıralamasında ilk 7 banka arasında yer almak. Ana hissedarımız, Bank Audi’nin desteğiyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesiyle ticaret projelerine aracılık etmeyi ve bu bölge için Türkiye’nin önde gelen bankası olmayı da planlıyoruz. Ana hissedarımızın uluslararası piyasalardan sağladığı kaynakları, Türkiye’de reel sektörün kullanımına sunarak bu hedefe ulaşabileceğimizi öngörüyoruz. alakalı. Katar ve Kuveyt’ten de 1-2 yeni oyuncu katılımı bekliyorum. Suudi Arabistan bankalarından da katılım bankacılığına talep gelebilir” diyor. EY’den İdil Kural da Sönmez ile aynı fikirde: “Ortadoğu’dan ilgi canlı kalmaya devam edecek. Türkiye’ye ilgisini ifade etmiş ancak henüz yatırım fırsatı bulmamış finansal kuruluşlar mevcut. Yine de burada satış ihtimali olan banka sayısının azalması ve sıfırdan banka lisansıyla girişin zahmetli olmasını göz önünde bulundurmak gerekiyor.”

Tunç Akyurt da özellikle Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Suudi Arabistan’daki lokal bankaların Türkiye’ye olan ilgisinde artış bekliyor ve hatta, “Bu pazara yatırım yapmış bankaların başarılı geri dönüşler almasının akabinde bu ilgi daha da artacak” diyor. Bu yeni yatırımlarla Ortadoğu’nun payının da yükselmesi öngörülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.