Dijitalin payı yüzde 10’a çıkacak

Capital (Turkey) - - FINANS -

ürk bankaları, dünyada tahvil ihraçlarında öncü konuma yerleşiyor. Öyle ki mayıs ayında TSKB, dünyada da yeni bir alan olan “yeşil tahvil” (Green bond) ihraç ederek bir ilki gerçekleştirdi. Dünyada “yeşil tahviller”, yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, atık ve su yönetimi ve karbon sıfır ulaştırma gibi alanlarda projelerinin finansmanı için kullanılıyor. TSKB Genel Müdürü SUAT İNCE’ye bu yeni ürünü ve sektörde getireceği açılımı sorduk: DÜNYADA DA YENİ “Yeşil tahvil piyasasının dünyada gelişiminin henüz başlarında olduğunu söyleyebiliriz. Şimdilik yeşil tahvil ihracında öne çıkan ülkeler ABD, Kanada, İskandinavya, İngiltere ve Fransa. Bu ülkeler içinde ABD, İngiltere ve Fransa şimdiye dek gerçekleştirilen toplam ihracın yaklaşık olarak yüzde 75’ini gerçekleştirdi. 2015’te dünya çapında 65,9 milyar dolar yeşil tahvil ihracı gerçekleşti. 2016 yılında ise dünyadaki yeşil tahvil ihracının 100 milyar doları aşması bekleniyor. Hızla büyüyen bu pazarda kalkınma bankalarının özel bir yeri var, ihraçlar ağırlıkla kalkınma finansmanı

Günümüzdetüketicilerin zaman ve mekan bağımlılığı olmaksızın her türlü finansal ihtiyacını mobil ve internet kanallarından elde etme isteği, sigortacılığı yeniden şekillendiriyor. Sigorta şirketlerinin yöneticileri dijital kanalın 5 yıl içinde satışların yüzde 5’inden fazlasını gerçekleştireceğini öngörüyor. Biz de bu alanda online olarak sigorta ürünlerinin karşılaştırılmasına izin veren Sigortayeri’nin genel müdürü CÜNEYT TANRIVERDİ ile sektörün dijitalleşme adımlarını ve geleceğini konuştuk: BUGÜN ORAN YÜZDE 3 “Türkiye ve gelişmiş Batı pazarlarını karşılaştırdığımızda online sigorta satışında daha gidecek çok yolumuz var. Ülkemizde online kanal penetrasyonu yüzde 3’lerde oysa İngiltere gibi gelişmiş pazarlarda tüketimin yüzde 60’ı dijital kanallardan gerçekleşiyor. Aslında bu durumu dijital sigorta satışı açısından önemli bir büyüme fırsatı olarak görüyoruz. Z kuşağının potansiyel sigorta alıcıları olarak önemli bir itici güç olacağını düşünüyoruz. Sektörde dijital pazar payının 5 yıl içinde yüzde 10 ve üzerine ulaşabileceğini öngörüyoruz. kurumları ve yerel yönetimler tarafından yapılıyor. BÜYÜK BAŞARI TSKB olarak uluslararası piyasalarda ihraç ettiğimiz ‘yeşil/ sürdürülebilir tahvil’, bilinen yeşil tahvil özelliklerine ek olarak sürdürülebilir olma özelliğini taşıyor. Yani yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliğinin yanında eğitim ve sağlık gibi alanlardaki yatırımlara da destek olabileceğiz. 2000’li yılların başından beri kalkınma bankacılığı misyonumuzu sürdürülebilirlik boyutuyla güçlendiriyoruz. Çevre, yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği gibi sürdürülebilirlik yatırımlarına verdiğimiz kredilerimiz, toplam kredi portföyümüzün yüzde 50’sine ulaşmış durumda. Sürdürülebilirlik ve kalkınma bankacılığı kavramları DNA’mıza bu denli işlemişken yeşil tahvili ilk çıkaran Türk bankası olmamız şaşırtıcı değil. 300 milyon dolarlık, 5 yıl vadeli bu ihracımız uluslararası piyasalarda yaklaşık 4 milyar dolar talep gördü.”

Tahvilin “yeşil”i geliyor

OTO VE KONUT UYGUN Bu pazarın büyümesine katkı sağlayacak bir konu da AB’ye uyum çerçevesinde trafik ve DASK gibi zorunlu sigorta ürünlerinin gelişecek olması. Bu noktada devlet politikalarının dijital sigorta sektörünün büyümesine önemli bir kaldıraç etkisi yaratacağına inanıyoruz. Hemen hemen tüm sektörlerde dijital kanallar ağırlıklı olarak bireysel müşterilere hizmet ediyor. Bu nedenle danışmanlık gerektirmeyen, standart ve zorunlu ürün gruplarının dijital kanallara uygun olduğunu görüyoruz. Bu ürünler arasında kasko trafik, DASK ve konut sigortalarını sayabiliriz. 5,5 MİLYON TEKLİF Sigortayeri olarak mevcut trafiğimizin yüzde 70’i oto sigortaları grubundan gerçekleşiyor. Trafik ve kasko ürünleri en çok talep gören lokomotif ürünler, aynı şekilde tamamlayıcı sağlık sigortasını dijital kanal için uygun bir ürün olarak konumlandırabiliriz. Biz bireysel müşterilerimize geçtiğimiz iki yıl içinde toplam 5,5 milyon adet sigorta teklifi yarattık. Ürün tarafında konvansiyonel yaklaşımın yanı sıra kişiye ve ihtiyaca özel yeni sigorta ürünlerini de pazarla buluşturacağız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.