“HER YIL YÜZDE 20 BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - FINANS - PINAR YEŞİM KİTAPÇI / KOÇFİNANS GENEL MÜDÜRÜ

olacağını düşünüyoruz. Sektör hep otomotiv ağırlıklı olacak ama açılım otomotiv dışı ve bireyselden gelecek” diyor.

Burada ilk adım, telekom sektörü öncülerinden Turkcell’den geldi bile… Şubat ayında kurulan Turkcell Finansman ile Turkcell abone merkezleri üzerinden cihaz almak isteyenlere 36 aya kadar vadeli tüketici kredisi sunabilecek ve bu merkezler üzerinden ihtiyaç kredisi verebilecek. Finansal Kurumlar Birliği yetkililerin, bu yeni oyuncunun etkisiyle ilgili açıklamaları şöyle: “Turkcell Finansman katılımıyla sektörde yıl sonuna kadar yaklaşık 2 milyar TL ilave büyüme olacağı öngörüyoruz. İlk 3 aylık verileri de bu rakamı doğruluyor. İleride alanımızda mikro finansta büyüme bekliyoruz.”

TEB Cetelem Genel Müdürü Didier Engelhard ise “Mevcut tüm gelişmeler sektör için büyümenin önümüzdeki yıllarda da süreceğini gösteriyor ama burada potansiyel yönetmelik değişiklikleri belirleyici olacak” uyarısında bulunuyor.

Yeşim Pınar Kitapçı, bu yeni farklı alanların 5 yıl içinde sektör hacminden yüzde 10 pay alabileceğini öngörüyor. Sektörde ileriki yıllarda özel okul ve tatil har-

BAYİ FİNANSMANI YAPIYORUZ

Kredi portföyümüz ağırlıklı olarak otomotiv kredilerinden oluşuyor. Bu sebeple otomotiv pazarındaki gelişmeler ve gelecek tahminleri, büyüme planlarımıza önemli ölçüde etki ediyor. Projeksiyonlarda 5 yıl içinde otomotiv pazarının 1-1,3 milyon TL bandında performans göstereceği beklentisi var. Ayrıca faaliyet gösterdiğimiz 2. el otomotiv ve kiralama sektöründe ise yeni araç pazarının üzerinde bir büyüme beklentisi mevcut. Oto pazarındaki bu artış beklentisi, bayilerin yeni ve 2. el araç alımlarındaki finansman ihtiyacını da artırıyor. Bu alanda distribütörler ve kiralama şirketleriyle yaptığımız işbirlikleriyle bayi finansmanı ürünlerimiz sektörde olumlu karşılandı.

YENİ MÜŞTERİ BİREYSELDEN

Diğer taraftan dayanıklı tüketim, eğitim, mobilya gibi ürün hizmet bedeli yüksek olan ve tüketicilerin taksitle ödemeyi tercih ettiği diğer sektörlerde çok büyük bir alışveriş hacmi ve potansiyeli söz konusu. Tüketicilere güvenilir, kolay, evraksız kredi seçenekleri sunduğumuz, ‘Mikro Finans’ ve ‘Kredidakik’ ürünlerimizle bu sektörlere ait kredilerin de portföyümüzdeki payını artırmayı hedefliyoruz. 5 yıllık süreçte ortalama yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. Küçük montanlı krediler adedi hızla artıyor ve bu sayede müşteri sayımızın da geçmiş yıllara nazaran büyük ivmeyle artacağını öngörüyoruz. Müşteri adedindeki büyüme daha çok bireysel alanda olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.