“İHTİYAÇ KREDİLERİNDEN DE HIZLI PAY ALACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - FINANS - NABİ TEMUÇİN / ŞEKER FİNANS GENEL MÜDÜRÜ

camalarının finansmanının da finansman şirketlerinin portföylerine katılabileceği de beklentiler arasında.

OYUNCULARIN PLANLARI

Bu fırsatlarla dolu sektörde, mevcut az sayıdaki oyuncunun önemli büyüme hedefleri var. Örneğin TEB Cetelem Genel Müdürü Didier Engelhard, “2015 yılında 60 binden fazla adet araç kredisi finansmanı gerçekleştirdik. Öncelikli hedefimiz, mevcut pazar payımızı artırmak” diyerek hedeflerini aktarıyor. Bu doğrultuda şirket, yeni iş ortaklarıyla çalışmayı planlıyor ve krediyle satın alınan araç değerini korumaya alan sigorta ürünleri, asistans ürünleriyle büyümeyi hedefliyor. Engelhard, “Finansman sektörünün Türkiye’de gelecek vadettiğine inanıyoruz. Cetelem Gözlemevi 2015 araştırmasına göre şu anda Türkiye’de 1.000 kişiye düşen araç sayısı 171, Avrupa’da ise 582. 2020’de ise Avrupa’da artış neredeyse dururken Türkiye’de bu sayının 236’ya çıkacağı öngörülüyor” diyor.

Otomotiv kredilerinde uzmanlaşmış bir diğer şirket ALJ Finansman, sektöre adım attığı 2013 yılından bu yana cirosunu yüzde 20 büyüttü. Şirketin genel müdürü Nilüfer Günhan, “2020 hedefimiz, ciromuzun 2 katına, portföy büyüklüğümüzün ise 2 milyar TL’ye ulaşması. Önümüzdeki 5 yılda, otomotiv kredilerindeki uzmanlığımıza odaklanacağız ayrıca bayi stok finansmanına yönelik hizmetlerimizi büyüteceğiz. Kredi kullandıracağımız müşteri adedinin 2,5 kat artacağını ve yılık 40 binli adetlere ulaşacağını da öngörüyoruz” diyor.

YILLIK YÜZDE 35 BÜYÜRÜZ

Sektörde inovatif vizyonumuzla orta vadede her yıl yüzde 35 büyüme hedefliyoruz. Şeker Finans olarak Türkiye’de ilk biz, 30 yıl vadeli mortgage finansmanını sunduk. Büyümeyi uzman olduğumuz mortgage kredilerine ek olarak, tüketici finansman ürünlerini de kredilendirerek sağlamayı planlıyoruz. Uygun kredi çözümlerimiz ile esnaf ve KOBİ’lerimizin de yanlarında yer almaya devam edeceğiz. 5 yıllık planımızda özellikle tüketici ve ticari işyeri kredilerinde önemli büyüme hedefimiz bulunuyor.

YENİ ALAN FIRSATI

Bu hedef paralelinde müşteri sayımız da ağırlıklı bireysel olarak paralel oranda artacağını öngörüyoruz. Tüketici finansmanı alanında büyüme trendin önümüzdeki dönemde de hızlanarak sürmesini bekliyoruz. Böylece tüketici ürünleri kredi pazarı içindeki tüketici finansmanı şirketlerinin payının artacağını öngörüyoruz. Taşıt kredilerinden sonra ihtiyaç kredilerinde de önemli oyuncuların tüketici finansman şirketlerinin arasına katılmasıyla sektörde yıllık ortalama yüzde 25 bandında büyüme olmasını bekliyoruz.

5 yıl sonunda 200 milyon Euro kredi büyüklüğüne erişmeyi planladıklarını açıklayan Tırsan Finansman Genel Müdürü Bülent Görer de yakın dönemde büyüme hedeflerini şöyle özetliyor: “Bu yıl 10 milyon Euro üzerinde kredi büyüklüğüne ulaştık. Her yıl 40 milyon Euro üzerinde kredi kullandıracağız. Treyler finansmanı yapmayı düşünüyoruz, şimdilik başka alanlara girmeyi planlamıyoruz. KOBİ’leri destekleyen bir finansman şirketi olacağız ve beş yılın sonunda 5 bin müşteriye ulaşacağız.”

YENİLER GELECEK

Yıllık yüzde 25-30 arasında büyümesi beklenen finansman sektörüne yönelik birçok yerli ve yabancı yatırımcının ilgisi bulunuyor. Son dönemdeki yeni girişler de bu ilginin net göstergesi… Finansal Kurumlar Birliği yetkilileri, son dönemdeki hareketliliğe şöyle dikkat çekiyor:

“PSA Finansman Finansbank’a satıldı ve Hemen Al olarak faaliyetlerine devam edecek. Şirket mikro kredilerde büyümeyi planlıyor. Ayrıca Evkur Finansman’ın da yakında faaliyete başlamasını bekliyoruz.”

ALJ Finansman Genel Müdürü Nilüfer Günhan, beyaz eşya, mobilya, eğitim, telekomünikasyon gibi birçok farklı ürüne, satış noktasında kredi hizmeti sunacak yeni firmaların çok yakında sektöre katılmasını bekliyor. Yönetici, “İslami tüketici finansman kredisi sunacak yeni şirketleri de orta vadede aramızda göreceğimizi öngörüyoruz. Günümüzde dijitalleşen satış ve pazarlama süreçleri mevzuatımızda revizyonları zorunlu kılıyor. Bu yönde düzenlemelerin yapılması yeni yatırımcı sayısını çok daha artacak” diyor.

Bülent Görer de burada banka iştiraklerinin gelebileceği düşüncesinde: “Bankalar yüzde 15 büyürken finansman sektörü en az yüzde 25 büyüyecek. Yabancı yatırımcı açısından riskli görüldüğü takdirde yeni girişler yeni yabancı banka öncülüğünde olabilir. Bankalar şube açmak yerine finansman şirketiyle büyümeyi tercih edebilir. Rabobank ve yeni kuruluş onayı alan Bank of China için bu mümkün görünüyor.” TEB Cetelem Genel Müdürü Engelhard, yabancılar tarafında da yeni girişler olacağı fikrinde:

“Finansman şirketlerinin aktif büyüklüğünde son yıllardaki artış ve sektördeki olumlu gelişmelerle Türkiye’deki pazarın mevcut durumu, yabancı yatırımcılar için cazip bir ortam yaratıyor.”

DIDIER ENGELHARD

NİLÜFER GÜNHAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.