G

Capital (Turkey) - - FINANS -

eçtiğimiz yıl hayat dışı sigortacılık, yüzde 20 büyümeyle 27,3 milyar TL prim üretimi yazdı. Alman Kalkınma Bankası, Hollanda Kalkınma Bankası ve EMF Capital Partners’ın güçlerini birleştirmesiyle Aviva Sigorta’yı alarak Unico Sigorta olarak yola devam ettiren genel müdür Cenk Tabakoğlu, bu büyümenin zorunlu trafik sigortalarının fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle gerçekleştiğini açıklıyor.

Yönetici, bu yıl için de sektör genelinde yüzde 10 ila 15 arası bir büyüme öngörüyor. “Zorunlu trafik sigortaları, fiyat artışı nedeniyle bu yıl yüzde 25-30 civarında büyür gibi gözüküyor. Sağlık branşı da yüzde 20 büyür. Global ekonomi ve Türkiye ekonomisinde ticaret hacimleri azaldı, ticari tarafa satılan branşlarda agresif bir büyüme olmayacaktır” diyor.

Aviva Sigorta’yı dönüştürerek Unico Sigorta’yı kuran genel müdür Cenk Tabakoğlu’yla sektörün 2016 yılı tablosunu ve yeni şirketin stratejilerini konuştuk:

Trafik sigortaları kanununda nisan ayında değişiklik yapıldı. Bu değişiklik sektörü nasıl etkileyecek?

Trafik branşı, sektörün diğer sıkıntılarının önüne geçiyor. Bu yüzden Trafik Sigortası Kanunu’nun değiştirilmesini olumlu buluyorum. Yeni düzenlemeyle Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün uygulamaları ve genel şartlarına atıfta bulunuluyor. Öncelikle mali sorumluluklarda he-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.