“GÜNDEMİM İNOVASYON VE DİJİTALİZASYON”

Capital (Turkey) - - FINANS -

20 MİLYON TL BÜTÇE

2015’te dijitalleşme projelerimizi belirledik. 5 yıllık planda bu alana 20 milyon TL bütçe ayırdık. Acentelerimizle birlikte şirketin bütün süreçlerini dijitalleştirmek istiyoruz. Bunun için ciddi projelerimiz var, mayıs ayında bu projenin lansmanını yapıyoruz.

YENİ ÜRÜNLER GELECEK

2016 bizim için daha agresif ve yeni projelerle hızlı büyüme yılı olacak. Temmuz da yeni kasko ürünümüzün lansmanı olacak. Tamamlayıcı sağlık ürünlerine yenileri eklenecek. Alacak sigortasında işbirliklerimizi geliştireceğiz. Sektörde kimsenin yapmadığı, bireysel alacakların teminatlanması noktasında çalışmalarımız var.

YENİ ALANLARIN PAYI

2015 sonu itibariyle prim üretimimizin yüzde 50’si kasko branşından geliyor. Yüzde 35’i kurumsal işlerden sağlıyoruz. 2016 yılında prim üretimi dağılımı çok farklı olmayacak ama yeni alanlar girecek. Alacak sigortasının payı, yüzde 7-8, sağlık sigortasının payı da yüzde 5 olacak. Kurumsal odağımız önümüzdeki dönem de devam edecek. lık sigortasında, asgari ücretin artması sebebiyle kişiler ödeyemediği için bir sürü kişi dışında kalmış. Aslında bu kişiler tamamlayıcı sağlık sigortası alabilir. Genel sağlık sigortası tarafında da devlet sigorta şirketleriyle işbirliği yapmak istiyor. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili şartlar belli değil, sadece konuşuluyor. Bu yıl ben sağlık branşının yüzde 20 büyüyeceğini düşünüyorum.

Global ekonomi ve Türkiye ekonomisinde ticaret hacimleri azaldı. Bu nedenle nakliyat sigortaları gibi ürünler olumsuz etkileniyor. Bunun gibi ticari tarafa satılan branşlarda bu yıl agresif bir büyüme olmayacaktır. Kurumsal tarafta ise yüzde 10-15’in üzerinde büyüme beklemiyorum.

Büyüyeceğini öngördüğünüz bu iki alan, kârlı mı?

Sektörde ciddi anlamda kârlılığa ulaşmak için belli bir ölçeğe ulaşmak lazım. Sonuçta sigorta, fiyat rekabetine dayalı bir sektör… O yüzden her şirketin belli alanlar seçip oralarda hızlı büyümeye odaklanması lazım. Böylece kârlılığa geçiş daha rahat olacak.

En kârlı ürünlerden bahsedecek olursak da ferdi kaza ürünleri ilk sırada geliyor. Ardından bireylerin aldığı yangın ve konut sigortalarının kârı yüksektir. Onları kârlı ürünlerde kasko ve kurumsal sigorta ürünleri takip eder. Kârlılıkta bu yıl biraz toparlanma olur mu? 2015, sektör için kârlılıkta kötü bir yıl oldu. Bunun temel sebebi, trafik sigortasında geçmişten gelen zararların bilançolara baskı oluşturması. Bunun, önümüzdeki 1-1,5 yıl daha böyle devam etmesini bekliyorum. Biz son 1,5 yıldır agresif bir şekilde trafik sigortası yazmadığımız halde geçtiğimiz yıl tamamen trafik sigortası sebebiyle bilançomuzda zarar göstermek durumunda kaldık.

Asgari ücretteki artışın da trafik sigortalarında ödemeler bu değer üzerinden hesaplandığı için sektöre negatif bir etkisi oluyor. Yeni kanunun yürürlüğe girmesiyle umarım artık sektörde trafik sigortalarının yarattığı zararları konuşmayacağız.

5 yıl sonrasında sizce nasıl bir sigorta sektörü olacak? Oyunda neler değişecek?

Sigorta sektörü, dijital dünyaya adapte olmakta gecikti. Bunda tabii acentelerin müşteri kaybetme korkusu ve şirketlerin inovasyona yeterince önem vermemesi etkili oldu. Bence önümüzdeki 5 yılda sektörde konsolidasyonlar olacak. Bu kadar sayıda şirketin aynı dağıtım ağlarını kullanarak devam etme şansı yok. Yabancı şirketlerde çok büyük sermayedarlar olduğu için bir şekilde buraya kadar gelindi ama artık deniz bitti gibi görünüyor. Fark dijitalleşmeyle ortaya konulacak. Acenteleri ile şirketi dijitale taşıyabilenler öne çıkacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.