TEDARİKÇİ HEYECANI!

Capital (Turkey) - - FINANS - ELÇİN CİRİK ecirik@capital.com.tr

dikkat çekiyor. Kara, “Bu alandaki büyüme önümüzdeki dönemde daha da ilerleyecek” diyor.

Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Bozkurt Çöteli ise “Tedarikçi finansmanı ürününün avantajları KOBİ’ler tarafından keşfedilmeye devam ettikçe ürünün kullanımı artıyor” diyerek aynı fikirde olduğunu belirtiyor.

Özellikle lojistik, inşaat, gıda sektörlerindeki kurumsal şirketlerden gelen taleplerin ciddi oranda arttığını aktaran İş Faktoring Genel Müdürü Erdal Aral, nakit yönetiminin artan önemi nedeniyle ürüne olan ilginin daha da yükselmesini bekliyor.

Finansal Kurumlar Birliği’nde tedarikçi finansmanıyla ilgili teknik bir çalışma yaptıklarını açıklayan Strateji Faktoring Genel Müdürü Zafer Ataman, “Raporu yayınlandıktan sonra ürünün uygulama alanı genişleyecek diye umut ediyoruz. Önümüzdeki süreçte bu ürün faktoring sektör işlemlerinde yerini artırarak alacak” diyor.

NE KADAR PAY ALIYOR?

Yeni bir ürün olduğu için pek çok oyuncu, yurtiçi finansmanında tedarikçi modelinin payını henüz incelemeye başlamadıklarını aktarıyor. Ancak, bazı şirketler 2015 itibarıyla bu alandaki gelişmeleri yakından izliyor. Örneğin, Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz Bumedian, bu oranı “Tedarik finansman grubumuz 2015 yılında toplam 250 milyon TL işlem hacmine ulaşarak toplam yurtiçi ciromuzun yaklaşık yüzde 15’ini gerçekleştirdi. Yeni tedarikçi kazanımları sonucunda yaklaşık 200 yeni aktif müşteriye ulaşıldı” sözleriyle açıklıyor.

TEB Faktoring’de tedarikçi finansmanı işlemleri, toplam yurtiçi faktoring hacminden yüzde 17 pay alıyor. TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, şu bilgiyi veriyor:

“2016 yılında bu ürüne özel bir önem verdiğimizden bu payın yüzde 25’lere çıkmasını hedefliyoruz. Ayrıca

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.