“2016’DA RİSK VE MALİYETLER ÖN PLANDA”

Capital (Turkey) - - FINANS - BÖLÜM

yeni tedarikçi finansmanı programıyla bugüne kadar çalışmadığımız firmalara da eriştik, bu firmaların faktoringe uygun diğer işlemlerini de bünyemize kazandırmak öncelikli hedefimiz.”

Yapı Kredi Faktoring için de 2015 yıl sonunda yurtiçi faktoring alacaklarının yüzde 10’u tedarikçi finansmanı ürününden geliyor. Şirketin genel müdürü Çöteli, “2016’da bu oranı yüzde 15-20 seviyelerine getirmeyi hedefliyoruz. 2016 yılında bu kapsamda yeni kazanılan müşteri adedinin de artmasını bekliyoruz” diyor.

Gerçekten de tedarikçi finansmanı, en garantili haliyle yeni müşteri kazanılmasını sağlıyor. Öyle ki ING Faktoring Genel Müdürü Mete Ünsal, “Müşteri kazanımının en yoğun olduğu ürün tedarikçi finansmanı çünkü çok sayıda tedarikçisi olan bir ana firmayla anlaştığınızda modellemeyle onun tedarikçilerini en kısa süreçte müşteri yapıyorsunuz. 2015’te müşteri kazanımımızın yüzde 30’u tedarikçi finansmanından oldu” diye konuşuyor. Şirketin 2015 yılı yurtiçi alacaklarının yüzde 12’si bu işlemlerden geliyor.

GELECEKTEN BEKLENTİ BÜYÜK

Faktoring şirketlerinin bilançolarında ağırlığını hissettiren tedarik finansmanı için oyuncuların yılın kalanı için de iddialı hedefleri var. Garanti Faktoring Genel Müdürü Kara, özel önem verdikleri bu üründe etkinliklerini artırmayı hedeflediklerini aktarıyor ve “Alıcı bazlı değerlendirme yapmak için organizasyonumuzda değişiklik yaptık. Burada yüzde 20-25’lik genel büyüme oranımızın üzerinde büyümeyi hedefliyoruz” diyor.

Yapı Kredi Faktoring için de bu yıl ana hedef, hiç faktoring hizmetlerinden yararlanmamış KOBİ’leri sektörle tanıştırmak. Çöteli, bu yıl güçlü alıcılarla çalışan ve yeterli çek senet üretemediği için arzu ettiği ölçüde finansman kaynaklarına ulaşamayan KOBİ’lere gideceklerini aktarıyor. ING Faktoring de proje bazlı işlemler, tedarikçi finansmanı ve ihracat faktoringine odaklanarak faktoring alacaklarında yüzde 18, ciroda yüzde 25 büyümeyi planlıyor.

“Tedarikçi finansmanı biriminin oldukça agresif hedefleri mevcut” diyen Finans Faktoring Genel Müdürü Nergis Ayvaz Bumedian, bu alanda minimum aktif 400 adet tedarikçi firmaya ulaşarak bir önceki yıla göre paylarını yüzde 25’e çıkarmayı ve hacimlerini ikiye katlamayı hedeflediklerini aktarıyor. Strateji Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ataman ise hedeflerini şöyle açıklıyor “Yurtdışı işlemlerimizde tedarikçi finansmanı konusunda büyümek istiyoruz, Türk ihracatçısına bu ürünü sunacağız. Bu yıl 30 milyon Euro’ya ulaşmak.”

“Bu yıl tedarikçi finansmanı en önemli büyüme alanlarımızdan biri olacak” diyen TEB Faktoring Genel Müdürü Baydar da bu amaçla özel bir organizasyon ve web bazlı bir ürün oluşturduklarını açıklıyor. Baydar, “Bu konuda altyapımızı hazırladık. Tedarikçi finansmanı ürünümüzü büyük alıcı olduğunu veya bu yönde arayışı olduğunu bildiğimiz firmalara pazarlıyoruz” diyor.

İHRACAT DA ODAKTA

Tabii tedarikçi finansmanın yanında oyuncular, ihracat faktoringindeki odaklarını da koruyor. Geçen yıl cirolarının yüzde 60’ının ihracat işlemlerinden oluştuğunu

ZAFER ATAMAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.