“YENİ HÜKÜMETTEN BEKLENTİ REFORM PAKETİ ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - BORSA -

HÜKÜMET OLUMLU KARŞILANDI

Başbakan Binali Yıldırım ve yeni kabineye bakıldığında icraat, yeni büyük yatırımlar tarafında daha aktif bir hükümet beklentisi var. Ekonomi yönetiminde Mehmet Şimşek gibi piyasalar tarafında beğeniyle karşılanan bir ismin de devam ediyor olması, olumlu karşılandı. Türkiye’nin önünde önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum.

BOL LİKİDİTE SÜRÜYOR

FED, faiz artırımı yönünde hamle yapacak gibi bir söylem içinde olsa da dünyada hala çok büyük bir likidite var. Dönem dönem bu likiditenin etkilerini piyasalar üzerinde görüyoruz. Altın, petrol gibi emtialar hızlı yükselişler yaşayabiliyor. Gelişmekte olan piyasalara para girişi hızlanabiliyor. Bol likidite ortamının devam ettiği ortamda yeni hükümetin ekonomik reform paketleriyle birlikte Türkiye piyasaları için yeni fırsat pencereleri açılabilir.

Piyasalar belirsizliği sevmez ve özellikle siyasi dalgalanma azalmadığı sürece borsada kalıcı bir yükseliş trendinin başlaması zor görünüyor. Aşağıda 70.000 önemli destek olmak üzere endeksin bu seviye üzerinde geniş bir bant içinde dalgalı bir seyir izlemesi daha muhtemel görünüyor.

Yatırımcılar, bu dönemde hisse senedi piyasasında taşıyabilecekleri riskleri iyi belirlemeli ve borsaya biraz daha orta-uzun vadeli bakmalı. Böyle volatil dönemlerde trade amaçlı işlemler zararla sonuçlanabileceğinden, bu tip işlemlerde mutlaka stop loss disiplinine bağlı kalınmalı.

Döviz piyasasında beklentiniz nedir? Dolar/TL’de sonbahara kadar yeni denge seviyeleri nerede kurulur?

İçeride siyasi gelişmeler nedeniyle kurda gerilemelerin sınırlı kalmasını ve yüksek seviyelerin korunmasını bekliyorum. Kurum olarak dolar/TL’de yıl sonu tahminimiz 3,02 seviyesinde olmakla birlikte, TL’nin faiz avantajı göz önüne alındığında portföylerin önemli kısmının TL’de tutulmasının daha cazip olacağını düşünüyorum. Yani TL tarafına bakıldığında 12 aylık dönem için faiz getirisi yüzde 12 seviyelerinde. Bugünkü kur

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.