“BANKACILIK VE İÇ TÜKETİM ÖNE ÇIKAR”

Capital (Turkey) - - BORSA -

Finans Yatırım’da yatırım danışmanlığı bölümümüzün ‘Trade Model Portföy’ adıyla takip ettikleri bir öneri listesi var. Trade Model Portföy, teknik görünümü iyi olan ve endeksin üzerinde getiri sağlamasını beklediğimiz hisselerden oluşuyor. Sektörel bazda bakıldığında bankacılık sektörü hisseleri göreceli olarak endekse göre düşük performans sergiledi. Ben bu hisselerde seçici olmak kaydıyla olumlu bir seyir bekliyorum. Ayrıca faiz indirim sürecinden olumlu etkilenmesini beklediğimiz bazı iç tüketime dayalı sektörler de ön plana çıkacaktır. yinde sabit tutuldu. Böylece yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde ikinci kez faizin üst bandında indirime gidilmiş oldu. Merkez, yaptığı bu hamleyle piyasa yapıcılığı kapsamında enflasyon hedefli olarak politikalarına devam edeceği yönünde olumlu mesaj vermeye devam etti.

Altında beklentiniz nedir? Gram altın tarihi rekor seviyelerde (123 TL). Yükseliş sürer mi?

Gram/TL’de yükselişin bu noktadan sonra aynı hızda devam etmesi zor. Ancak dolar kurunun yüksek seviyelerini koruması nedeniyle fiyatların bir süre daha tarihi zirve seviyelerine yakın kalacağını tahmin ediyorum. Ons/dolar bazında ise doların güçlü konumunu sürdürme eğilimi altını baskı altında tutuyor.

Ortalama bir yatırımcı nasıl bir portföy dağılımı yapmalı? Portföyünü yeni şartlarda nasıl şekillendirmeli?

Endekste 70.000 seviyelerine doğru gerilemelerde portföylerdeki hisse oranının artırılmasını öneriyorum. Risklere karşı portföylerde bir miktar dolar bulundurulabilir, ancak ağırlıklı olarak TL varlıkların orta-uzun vadede daha cazip bir getiri potansiyeli olduğunu düşünüyorum.

Portföyü belirlerken tabii öncelik yatırımcının risk iştahı olmalı. Ben hiçbir zaman dövizi bir yatırım aracı olarak görmedim ve tavsiye de etmiyorum. O nedenle döviz borcu, geliri vb yoksa tasarrufları TL varlıklarda değerlendirmek bana kalırsa çok daha doğru. Yatırım araçlarının seçiminde risk iştahı ön plana çıkıyor. Ben kademeli olarak seçici hisse senedi yatırımının her zaman getiri sağlama noktasında portföylere ciddi katkı sağlayacağına inanıyorum.

Türkiye’nin kredi notuyla ilgili bir risk görüyor musunuz?

Türkiye’nin kredi notunda yakın vadede bir risk görmüyorum. Ekonomideki kırılganlığın yurtiçi veya yurtdışı kaynaklı siyasi belirsizlik veya gelişmekte olan ülkeleri etkisine alacak ciddi bir türbülans olmadığı sürece bir not düşüşü gündeme gelmeyecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.