Senaryo 2060: ONLAR gelecekte neleri akıl edecek?

Bir uzay asansörünün yöneticisi, bu projenin Ağ Tabanlı Otonom Sistemleri’nden (ANS) birinin parçalarının kendi iş arkadaşları tarafından parçalanıp yenildiğini keşfeder.

Capital (Turkey) - - BORSA -

Nefesi daralarak “Bu ne manzara böyle!” diye çığlık attı. Biz o sırada parlak, mavi ve beyaza bürünmüş bir daire gibi duran ve büyük bir kısmı bulutsuz gökyüzüyle kaplı olmasına rağmen yarısı karanlığa gömülmüş vaziyetteki dünyanın 35 bin km üstündeki bu istasyonun camla kaplı gözlem evlerinden birinde çalışıyorduk. Ben “Evet. Buraya o kadar sık geliyor olmama rağmen şu manzarayı daima büyüleyici bulurum” dedim. O bana “Peki mesele nedir? Beni aradığında sesin çok endişeli geliyordu” diye sordu. “Öyleydim” dedim “Ve bu meseleyi yüz yüze konuşmanın dışında başka bir yoldan anlatmak istemedim” diye devam ettim. Otonom yamyamlar Marisa ile dostluğumuz on yıllarca geriye dayanır. İkimiz Milan yakınlarındaki küçük bir kasabada birlikte büyümüş ve yine birlikte elektromekanik mühendisliği diploması almıştık. Lisansüstü eğitimimizi tamamladıktan sonra ben Avrupa Uzay Ajansı’na girmiştim ve benim taktığım lakapla “Risa” ise endüstriyel simülasyon teknolojilerinde uzmanlaşmış bir şirkette işe girmişti. Güneş sistemiyle ilgili geleceğe yönelik görevler için tasarlanmış büyük bir laboratuvarlar, ofisler, yerleşik tesisler ile fırlatma ve iniş sistemlerinden ibaret bir kompleks olan ve bizim o esnada içinde bulunduğumuz bu uzay asansörü ve onun muazzam yüksek “Exploratorium”unun (Bilim, sanat ve insan algısıyla dünyayı keşfetme ve öğrenme laboratuvarı) tüm parçalarını tasarlamakta ve sınamakta kullanılan teknolojilerin aynısından onun şirketinde de faydalanıyordu. Benim son 5 yıldır yaptığım tek iş, bu uzay asansörü projesinin koordinasyonunu sağlamaktı.

Ben, “Birkaç gün önce çok tuhaf bir şey oldu” diye söze başlamıştım. “Biz senin de bildiğin ve dışarıda her türlü bakım ve onarım işlerinde kullandığımız karıncaya benzer Ağ Tabanlı Otonom Sistemler’imizden (ANS) birkaçının, yani daha doğrusu dördünün, başka bir tanımlaması olmadığı için mecburen bu kelimeyi kullanıyorum ama kendi 3

Yıl 2060: Bilim insanları dünyanın yaklaşık 35 bin km üstündeki alabildiğine büyük bir meskun ve araştırma istasyonuna yolcu ve kargo taşıyacak bir uzay istasyonu kompleksi üzerinde son testlerini yapıyor. Karınca benzeri servis robotları da dahil olmak üzere bu tesisin her bir parçasının kendine has eşsiz bir IP adresi var. Bir gün robotlardan biri aniden ortadan kaybolur ve besbellidir ki bu aslında görünmez bir optimizasyon planının ilk aşamasıdır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.