Akla hayale gelmez olasılıklar

Siemens’in araştırma laboratuvarlarında programlanmaya gerek duymaksızın birlikte çalışabilen, ellerini bir insanınki gibi hareket ettirebilen ve kollarıyla belirli bir nesneyi nasıl kaldırabileceğine karar veren örümcekler yetiştiriliyor. Bu projelerde v

Capital (Turkey) - - BORSA - Gitta Rohling Buket Yaman / buket.yaman@siemens.com

Hareket etme sıralarının önceden programlanmasıyla karakterize edilen otomatikleştirilmiş sistemlerin aksine ister endüstriyel veya servis robotları ya da arabalar veya insansız hava araçları şeklinde olsun tüm otonom sistemler, Wyss-Zürih Dönüşümsel Merkezi’nin Kurucu Eş Direktörü ve Eidgenössische Technische Hochschule (ETH) Zurich’te Otonom Mobil Robotlar Profesörü olan Roland Siegwart’a göre “Değişen bir ortamdaki bilgileri anlama ve işleme yeteneklerine dayanarak karar vermede bir parça özgürlüğe sahip” makinelerden oluşur.

Bu gibi ortamların içinde yarınların fabrikaları da olacak ve üretim uzmanlarının çoğunun öngördüğü üzere bu fabrikalarda insanlar ve robotlar işbirliği kurarak çeşitli görevlerde birlikte çalışacak. Hatta öyle ki burada robotlar, tıpkı insan çalışma arkadaşları gibi bir sonraki aşamayla ilgili belirsizliklere yönelik en verimli şekilde nasıl tepki verileceğine dair kararlar bile alabilecek.

Her ne kadar bu derece pürüzsüz 7

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.