“Hisse oranı yüzde 20’de tutulmalı”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM - / MB ETKİLİ

PiyasalarınBaşbakan Davutoğlu’nun istifasıyla sarsılan dengesi, FED tarafında faiz artırım sinyalleri ile birlikte daha da bozuldu. İçeride Binali Yıldırım başbakanlığında oluşan yeni hükümet piyasalara moral verirken dışarıda FED belirsizliği izlenmeye devam edecek. Bu piyasa şartlarında endekste bir ay için 75.000-80.000 aralığının korunmasını bekleyen Ekspres Yatırım Genel Müdürü MURAT DOĞAN ERGİN, küresel piyasaların seyrinin iç piyasayı şekillendiren ana unsur olmaya devam ettiğini kaydediyor. Ergin, şunları söylüyor: “İç piyasa için nabzı belirleyen en önemli unsurlardan biri dolar/TL YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY

Piyasalarda yaşanan belirsiz ortam, sabit getirili TL yatırım araçlarının öne çıkmasını sağlıyor. TCMB’nin temkinli duruş sergilemeye devam etmesi durumunda, göstergede yüzde

/ TEMKİNLİ OLUN FED’in sonbaharda beklenen faiz artışı hamlesinin yaz aylarında yapılabileceğine yönelik beklentiler artıyor. Bu da kurun 3,00 TL’ye yakın seyretmeye devam etmesi anlamına gelebilir. Burada TCMB, temkinli duruş yerine faizi piyasa beklentisinin üzerinde artırırsa 3,00’ün üstü görülebilir. Temkinli duruş devam eder ve içeride de siyasi gelişmeler rayına oturursa 2,90’ın altını görebiliriz. Bu durumda temkinli duruş adına portföylerde döviz bulundurulabilir. kuru. Kurun 3 TL ile 2,90 TL aralığında seyretmesi durumunda BIST 100 Endeksi’nin kurdaki hareketliliğin paralelinde 75.000-80.000 aralığında hareket edeceğini düşünüyoruz. İç siyasetin çizeceği yol haritası, piyasalara bir miktar rahatlama imkanı verebilir. Bu ortamda portföylerde maksimum yüzde 20 hisse öneriyoruz. Muhafazakar bir portföy yapısı için yüzde 20 hisse oranı, zorlu koşullara rağmen büyüyen ekonomide seçici olmak koşuluyla tatmin edici sonuçlar verebilir.” 10 seviyesinin altında yeni denge olabilir. Ancak piyasa beklentisinin üzerinde faiz indirimi olursa faiz çift haneye yerleşebilir. Mevduat reel olarak yüksek getirisiyle ilgi çekmeye devam ediyor.

/ ACELE ETMEYİN Olumsuzlukları önemli ölçüde fiyatladı. Ancak hisse alımı için de çok acele edilmemeli. Yeni kabine sonrası MB politikaları, yine asıl önemlisi haziran ayında FED’in faiz hamlesinin ne olacağı yakından izlenecek. Portföyde hisse ağırlığını artırmak için haziran ayındaki risklerin atlatılması beklenebilir. Hisse seçimlerinde ihracat ağırlıklı, döviz borcu olmayan ve kâr marjı yüksek hisseler tercih edilebilir.

/ POTFÖYDE OLMALI Son dönemde ABD dolarında yaşanan güçlenme, altının ons cinsinden değeri üzerinde baskı yaratıyor. Mayıs başında 1.300 doları gören ons altın, 1.250 doların altına gevşedi. Ancak iç piyasada dolar/TL’de yükseliş eğiliminin korunması ve yaz aylarında altına olan talebin yüksek olması, gram altın (TL) fiyatlarında gevşeme eğiliminin sınırlı kalmasına neden oluyor. Altında yüksek fiyata rağmen düşük oranda da olsa altın portföylerde olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.