“HEDEFİMİZ İLK 10 BANKA”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA -

Şekerbank’ın yeni genel müdürü Servet Taze, tarım ve KOBİ bankacılığının toplam kredilerde yüzde 55 olan payını, 2018 sonunda yüzde 63-65’e taşımayı planlıyor.

Şekerbank, kuruluşundan bu yana tarım ve KOBİ tarafında güçlü bir banka olarak dikkat çekiyor. Zaten bankanın KOBİ ve tarım kredilerinin, toplam kredileri içindeki payı yüzde 55’e ulaşıyor. Bu, sektör ortalamasının 2 katının üzerinde. Bankanın yeni genel müdürü Servet Taze de büyüme planlarını bu alan üzerine kuruyor. 3 yıllık plan yaptıklarını ve mevcut durumun fotoğrafını çektiklerini anlatan Taze, “63 yıllık köklü Anadolu bankacılığı misyonu olan bir grubuz. Stratejimizde çok büyük oranda büyümemiz tarım ve KOBİ bankacılığında olacak. 2018 sonunda tarım ve KOBİ bankacılığının toplam kredilerde payı yüzde 63-65 bandında olacak” diyor. Banka 3 yılda, mevcutta 800 bin olan KOBİ ve tarım bankacılığı müşterisine 650 bin daha eklemeyi planlıyor.

Ayrıca 3 yıllık süreçte mikro finansman projesiyle kırsal bölgelerdeki 1.500 esnaf ve çiftçiyi bankacılıkla tanıştırmayı hedefliyor. Anadolu’da çok kuvvetli olduklarını ve daha da kuvvetlen- mek için şubeleşmede birtakım optimizasyonlara gideceklerini aktaran Servet Taze, bulunmadıkları il ve ilçelerde şubeleşeceklerini de açıklıyor.

Şubat ayında Şekerbank’ın başına geçen Servet Taze, bankanın yeni rotasını ve potansiyel büyüme alanları şöyle anlatıyor:

Göreve gelmenizle bankada ne gibi değişikliklere gittiniz?

Mevcut organizasyonu A’dan Z’ye tanımayla işe başladım. 300 şubelik geniş bir ağımız var. Bu süreçte hazine, insan kaynakları ve iş kollarımızla yoğun toplantılarım oldu. Sahaya indim, bölge ve şube yöneticilerimizle bir araya geldik. Mevcut strateji planımızda ne gibi değişiklikler yapacağımızı anlamak için bankanın genlerini bilmem lazımdı. Gelişim noktalarımız neler, nelere eğilmeliyiz sorusunun tespitine ilk 3 ay yoğun mesai ayırdım. En önemlisi stratejimizde birtakım ince ayarlar yaptık ve buna en uygun organizasyon yapısını şekillendirdik.

Banka olarak orta, uzun vadede en önceliklendirdiğimiz iş kolu, KOBİ ve tarım bankacılığı

olacak. Dolayısıyla bu alanı bir genel müdür yardımcılığı olarak ayırdık. Pasif yapımız son derece kuvvetli ve tabana yaygın; mevcut yapımızı pekiştirmek adına bir genel müdür yardımcısı arkadaşımızı bireysel tarafa atadık. Hazine tarafında yönetici ihtiyacı vardı, buraya da bir genel müdür yardımcısı atadık. Organizasyon strateji ve kurumsal iletişim alanlarında ve insan kaynakları tarafında atamalar yaptık.

Yeni dönem stratejiniz nasıl şekilleniyor peki?

3 yıllık bir plan yaptık, mevcut durumun fotoğrafını çektik. 63 yıllık köklü Anadolu bankacılığı misyonu olan bir grubuz. Üretimi, yatırımı ve ihracatı geçmişten beri destekliyoruz. Bu minvalde mevcut portföyümüzde 5 milyar TL civarında kurumsal-ticari kredi büyüklüğümüz söz konusu. Bunun yüzde 10’u ticaretin, yüzde 20’si ihracatın finansmanı ve geri kalanı üretim ve yatırımların finansmanı için kullanılıyor. Kredilerimizin yüzde 12’si bireysel ve yüzde 33’ü de ticari ve kurumsal bankacılık alanından geliyor. Diğer tarafta kredi portföyü içinde 8,2 milyar TL KOBİ ve tarım bankacılığı büyüklüğümüz bulunuyor. Toplam kredi portföyünün yüzde 55’ini KOBİ ve tarım bankacılığı oluşturuyor. Sektörde ise bu oran yüzde 26. Bizim burada konsantrasyonumuz sektörün iki katından fazla. Bu nedenle stratejimizde de bu alanda daha fazla büyümeyi istiyoruz. Bundan sonraki dönemde de çok büyük oranda büyümemiz tarım ve KOBİ bankacılığında olacak.

Uzun vadede özel bankalar arasında ilk 10’da olma hedefimiz devam ediyor. 2015 sonu itibariyle özel sektör bankalarında 11’inci sıradayız. Özellikle mikro kredilerin finansmanında öncü banka olmak istiyoruz.

Tarım ve KOBİ alanının toplam kredilerde payı 3 yıl sonra kaça çıkacak?

Aslında biz toplam bilançomuzun büyümesini istiyoruz. Burada oranlar, kendi içinde küçük farklılıklar arz edecek. Kredi hacmi içinde kurumsal, KOBİ ve tarım ile bireysel bankacılık arasında en optimum dağılımı yapmak istiyoruz. Bireysel ve kurumsal bankacılıkta da büyüyeceğiz. 2018 sonunda tarım ve KOBİ bankacılığının toplam kredilerde payı yüzde 63-65 bandında olacak. Şu anda 800 bin KOBİ ve tarım müşterisine sahibiz. Bu kapsamda, 2018 sonuna kadar yani önümüzdeki 3 yılda, 650 bin yeni çiftçi ve KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz.

Kurumsal ve ticari bankacılıkta, ihracatın ve istihdam sağlayacak yatırımların finansmanına öncelik veren bir strateji izliyoruz. Mart 2016 sonu itibarıyla Şekerbank’ta kurumsal ticari kre- dilerin yaklaşık yüzde 20’sini ihracat kredileri oluşturuyor. Kendi portföyümüzde kurumsal ticari kredilerde ihracatın finansmanına ayırdığımız payı 2018 sonuna kadar yüzde 19’dan yüzde 25’e çıkarmayı hedefliyoruz.

Bu yıl sonu için büyüme oranlarınız nasıl olacak?

2015 yılında sektördeki toplam krediler yüzde 19,7 artarken ticari krediler yüzde 24,3 arttı. Bu sürecin sonucu olarak ticari kredilerin toplam kredilere oranı 2013 Aralık’ta yüzde 67 iken 2015 sonunda yüzde 73’e yükseldi. Türkiye’nin üretim ve yatırıma dayalı sürdürülebilir büyüme

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.