GÜNLÜK ALIŞKANLIKLARIM

Capital (Turkey) - - LÜKSÜN ZİRVESİ -

Bir şirketi yönetmek fevkalade stresli bir iş olabilir. Bir girişimci olarak dönüp geçmiş 50 yıla baktığımda başarımda rol oynayan kilit etmenlerden birinin de iş ve eğlence arasında sağlıklı bir denge kurmuş olmamda yattığını düşünüyorum.

Ben ve Virgin şirketlerimizin çoğunun grup başkanları, buna o kadar çok inanırız ki Virgin Grubu’nda çalışan tüm arkadaşlarımızı iş yerindeki hedeflerini tutturmaya çalışmanın yanı sıra kendi kişisel yaşamlarını da eğlenceli kılmaları için ellerinden geleni yapmaya teşvik ederiz. Kendilerine göre esnek bir çalışma takvimi ayarlayabilirler ve en verimli oldukları yerlerde ve zamanlarda çalışabilirler. Ayrıca Virgin Management’ta çalışanların sınırsız ücretli izin kullanma hakları da vardır. Bu türden girişimler sayesinde çalışanlarımız hem daha mutlu hem daha sağlıklı olur.

Benim iş-yaşam dengemi kurmam için her gün yapmaya çalıştığım 6 alışkanlığım var:

1 ERKEN KALKMAK

Dünyanın hangi zaman diliminde olursam olayım genellikle sabah 5’te kalkarım ki günün ilk saatlerinden biraz egzersiz yapmak ve ailemle zaman geçirmek için faydalanabileyim. Bu alışkanlığım sayesinde işe başlamadan önce pozitif bir bakış açısına sahip olurum.

Kuşkusuz girişimcilerin hepsi bu kadar erken kalkmaktan çok hoşlanmaz. Şirketle ilgili en çetrefilli işlerle uğraşırken en verimli şekilde çalışmanızı sağlayacak bir alışkanlık edinmeye çalışın. Belki size göre işe geç başlamak ve ardından gün sona erdiğinde de aileniz ve arkadaşlarınızla stres atmak en ideali olabilir.

2AKILLI CİHAZLARI SINIRLAMAK

Teknolojinin sunduğu sosyal medya, e-posta ve diğer tüm iletişim fırsatlarından faydalanmaya bayılıyorum. Ancak elinizin altındaki cihazların size kontrol etmelerine izin veremezsiniz, özellikle de çok meşgul bir girişimciyseniz. Bu yüzden kendimce şirkette iş günümün başında bir kere ve ardından önceden belirlediğim aralıklarla e-posta ve sosyal

medya hesaplarıma bakmanın en iyisi olduğuna karar verdim. Eğer yeterince dikkat etmezseniz sosyal medya çok faydalı bir iş aracı ve eğlenceli bir iletişim formu olmak yerine bir ayak bağı ya da dikkat dağıtıcı olabilir.

3LİSTELER YAPMAK

Gittiğim her yere yanımda dizüstü bilgisayarımı götürür, sürekli listeler yapar ve notlar alırım. İşte bu teknik sayesinde Virgin bugünlere gelebildi. Orijinal logomuzdan tutun da ilk iş planlarımıza kadar her şey bir dizüstü bilgisayardaki bu karalamalarla ortaya çıktı.

İster müsveddeler ister grafikler ya da maddeler halinde olsun kolayınıza gelen bir yöntem bulun. Veya bitirmeniz gereken işleri bir kenara not alın ve onları tamamladıkça üstlerini çizin, zira bir listedeki bitirilen işlerin üstünü çizmek kadar tatmin edici başka bir şey yoktur.

4SPORA ZAMAN AYIRMAK

Sabahları spor yapmak için erkenden kalkarım, çünkü bunu yapmak bana enerji verir. Odaklanmamı, işe konsantre olmamı sağlar ve hatta günün sonunda deliksiz bir uyku çekmeme bile katkısı olur. Uçurtma sörfü yapmaktan gerçekten çok hoşlanırım ve bunun işten ve hayattan kaynaklanan gerilimleri atmanın en iyi yolu olduğunu keşfettim.

Gün boyunca kendinizi işinize odaklayabilmeniz için ister bir jimnastik salonunda olsun isterse kendi başınıza yapmaktan hoşlanacağınız bir şeyler bulmanızı tavsiye ederim.

5SEVDİKLERİNİZE ZAMAN AYIRMAK

Ailem olmasaydı bugün olduğum yere asla gelemezdim. Gençken ve iş hayatına yeni atılırken ailem daima beni teşvik etmiş ve bendeki girişimcilik ruhunu desteklemişti. Ben de benzer şekilde kendi çocuklarımı desteklemeye çalıştım ve eşim Joan ile onlarla birlikte her gün zaman geçirmeyi bir öncelik haline getirdim. Bu şekilde neyi neden yaptığımı hatırlıyorum.

Her gün sevdiklerinize bir parça zaman ayırın. Eğer birlikte olamıyorsanız bile onlarla muhakkak telefondan veya Skype aracılığıyla iletişim kurun. Sadece yarım saatliğine olsa bile bilgisayar başından kalkın ve tüm dikkatinizi onlara verin. O zaman çok daha rahatlayacak ve hatta onlardan işinizle ilgili yeni bir şeyler bile öğrenebileceksiniz.

6YENİLİKLERE AÇIK OLMAK

Yeni deneyimler edinmeye bayılırım ve her gün en azından bir tane yeni bir şey öğrenmeye çalışırım. Hiç üniversiteye gitmedim, ancak hayatın kendisinin upuzun bir öğrenme deneyimi olduğunu düşünürüm. Kariyer hedefleriniz ne olursa olsun her gün farklı bir şeyler yapmaya çalışın. Onların sizi nereye götürdüğüne ve onlardan neler öğrenebileceğinize bakın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.