KORKULARINIZLA YÜZLEŞİN

Capital (Turkey) - - LÜKSÜN ZİRVESİ -

Bir iş kurarken yatırımcılara kur yapmanız ve her fırsatta potansiyel müşterilerle ilişki kurmanız gerekir. Eğer başınız utangaçlıkla dertteyse bununla başa çıkmanın sayısız yolu vardır.

Deneyimimden yola çıkarak size utangaçlığın üstesinden gelinebilecek bir sorun olduğunu söyleyebilirim. Ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kolay üstesinden gelirsiniz. Yıllar önce organizasyonlar yeni yeni beni konuşma yapmaya davet ettiğinde sahnedeyken çok sinirli olur ve derdimi anlatmak için fevkalade sıkıntılı anlar yaşardım. Ancak sebat ettim ve gördüm ki işe yaradı. Her ne kadar hınca hınç dolu bir salonda konuşma yapmadan önce halen bazen tüylerim ürperiyor olsa da artık geceleri sabaha kadar uykusuzluk çekmiyorum.

Eğer siz de içe kapanıksanız ve yabancılarla iletişim kurmakta zorlanıyorsanız o zaman tek yapmanız gereken pratik yapmaktır. Ancak işe kendi kendinizle pratik yaparak başlayın. Bu işe ilk kalkıştığınızda kimse sizden etkileyici bir lider ya da dünya çapında bir hatip olmanızı beklemez. Tek yapmanız gereken içinizdeki tutkuyu karşınızdakilere aktarmaktır ve ardından gözlerini sizden alamadıklarını göreceksiniz.

Ergenlik yaşlarındayken ve arkadaşlarımla birlikte kendi şirketimize Virgin adını seçmeden birkaç yıl önce Öğrenci adında bir dergi çıkarmaya başlamıştık. Bu dergiye reklam bulmak ve röportajlar yapmak gibi hiç deneyimimizin olmadığı bir alanda zamanımızın çoğunu telefon görüşmelerine harcıyorduk. Mümkün olduğunca bilgili ve güvenilir insanlar olduğumuz izlenimi yaratmaya çalışıyorduk, çünkü kendimiz olmaktan hiç hoşnut değildik ve kendimizi farklı göstermek için her yola başvuruyorduk.

Derin bir ses tonuyla konuşur ve telefonun diğer ucundakini etkilemeye çalışmak için kendime uyduruk bir unvan verirdim. Bazen pazarlama direktörü, bazen editör ve bazen de muhabir olurdum. Bu konuşmaların bazıları işe yaradı bazılarıysa yaramadı. Ancak kendinizi başka birisi gibi göstermek hiç de iyi bir fikir değil, zira önünde sonunda aslında ne olduğunuz ortaya çıkar.

Kendi fikrinizle ilgili tutkunuzu dinleyicilere aktarabilmek için iyi bir masal anlatıcı olmanız gerekir. İnsanlarla

bağ kurmalı, kavramınızı açıklamalı ve öncelikle neden böylesi bir işe kalkıştığınızı ayrıntılarıyla anlatmalısınız. Ben bir şirkete yatırım yapmaya karar verdiğimde söz konusu ürünün yanı sıra o fikrin arkasında duran girişimciye de yatırım yaparım, yani aynısını yapmak için sizin de dinleyicileri ikna etmeniz şart. Masal anlatma hünerinizi geliştirmek için işe çevrimiçinden başlayabilir ve sosyal medyada blog’lar yazabilir veya fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Virgin. com’a tıklayan herhangi birinin de söyleyebileceği gibi oldukça üretken bir blog yazarıyımdır ve ister komik bir fıkra anlatıyor olayım isterse de yeni bir yatırımımı duyuruyor olayım bunun insanlarla iletişim kurmanın müthiş bir yolu olduğunu öğrendim.

Yüz yüze yapılan görüşmelerin olağanüstü değerli olduklarını asla unutmayın. Virgin’in yeni işlerle ve mevcut bozucu inovasyonlarla ilgili en mükemmel fikirlerinden çoğu masalarından kalkıp çalışanlar, müşterilerle konuşan ve onlardan bir şeyler öğrenmenin yanı sıra güven duygusu da aşılayan liderlerden çıkmıştır. Teknolojinin bir nimet olduğu doğrudur, ancak o fiziksel bağlantıların yerini alamaz ve sadece bizim ondan daha fazla faydalanmamızı sağlar.

Elbette bazı içe kapanık insanlar için yüz yüze yapılan toplantılar bir kabus olabilir, ancak girişimciliğin sırrı zaten korkularınızla yüzleşmekte yatar. Şirketinizin ayaklarını yerden keserken çok sayıda soruna çözüm bulmak zorunda kalacaksınız. Bazen kendinizi ağlar kurmak için kur yapar durumda bulacak bazen de finansal meselelerle ilgilenecek ve hatta sorumlulukları dağıttıkça kontrolün kısmen elinizden çıkıp gitmesine bile izin vereceksiniz. Aslında utangaçlığınız, üstesinden gelmek zorunda olduğunuz meydan okumalardan ilkidir. İlginçtir ki utangaç olmayan insanlar sıklıkla kendini beğenmiş bir ukala görüntüsü verme hatasına düşerler. Oysa utangaç bir insan daha çok bir dahi izlenimi yaratır. Sakın boş vermeyin, her şey eğitimde biter!

Bunu başarabilirsiniz. Girişimcilerin çoğu iş hayatına iyi bir nedenleri olduğu için girer. Bu yüzden gerçek ses tonunuzu bulun ve sonra tüm dünyaya kendi işinize ne kadar tutkuyla bağlı olduğunuzu ve bunun ne kadar önemli olduğunu anlatın. İşte bunu yaptığınızda o anda kendinizle büyük bir gurur duyacaksınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.