ENFLASYONDA DÜŞÜŞ SONA ERDİ

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

Yıllık Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu mayıs ayında yüzde 6,58 olarak gerçekleşti. Bu oran nisan ayında da hemen hemen aynı düzeyde ve yüzde 6,57’ydi. Önceki üç ayda 3 puan düşüş gösteren enflasyon böylece mayıs ayında yerinde saymış oldu.

Hatırlarsanız geçen ay bu sayfalarda enflasyonda düşüşün sonuna gelmiş olabileceğimizi ve yılın kalan döneminde nispeten yatay bir seyir görme ihtimalimizin yüksek olduğunu yazmıştık. Mayıs ayındaki gerçekleşme tam da beklediğimiz gibi oldu.

Enflasyonda önceki üç ayda yaşanan 3 puanlık düşüşte iki faktörün etkisi vardı. Bunlardan biri ve daha önemlisi, geçen yılın aynı aylarında enflasyon oranlarının “mevsim normalleri”nin (son 10 yılın ortalaması) üzerinde olmasından kaynaklanan olumlu “baz etkisi”ydi. Diğeri ise muhtemelen Rusya’ya ihracatın durması nedeniyle gıda fiyatlarında yaşanan düşüştü. Enflasyonun yılın kalan döneminde yatay seyir izleyebileceğine yönelik tahminimiz büyük ölçüde söz konusu baz etkisinin artık ortadan kalkmış olmasına dayanıyor. Öte yandan geçmiş deneyimlerimizden gıda fiyatlarındaki düşüşün de sürekli olamayacağını ve bir yerde bunun düzeltmesinin gelebileceğini biliyoruz.

Nitekim gıda fiyatlarındaki düşüş mayıs ayında da sürdü ama buradan bir düzeltmenin işaretleri de gelmeye başladı. Mayıs ayında gıda fiyatları yine “mevsim normalleri”nin altında kaldı ama geçen yılın aynı ayındakinden daha az düşüş gösterdi. Mayıs ayında gıda fiyatlarında yüzde 1,6 düşüş yaşandı. Gıda fiyatlarında mayıs ayı mevsim normalleri yüzde 0,9 dolayında düşüşe işaret ediyor. Geçen yılın mayıs ayında ise gıda fiyatlarındaki düşüş yüzde 2,7’yi bulmuştu.

Bizim hesaplarımıza göre önümüzdeki aylarda olağanüstü gelişmeler olmazsa, enflasyon yıl sonunda yüzde 7 civarında çıkabilecek gibi görünüyor. Piyasadaki beklentiler yıl sonu için daha da yüksek bir enflasyona işaret ediyor. Merkez Bankası’nın haziran ayında düzenlediği Beklenti Anketi’nde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7,6 olarak çıktı. Beklenti Anketi’nde 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi de aynı düzeydeydi. Enflasyonda kalıcı bir düşüşün sağlanabilmesi için öncelikle bu beklentilerin kırılması gerekiyor.

Ancak Merkez Bankası’nın sanki böyle bir niyeti yokmuş gibi görünüyor. Merkez Bankası’nın kendisinin yıl sonu enflasyon tahmini de yüzde 7,5 seviyesinde. Bu oran yüzde 5’lik hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığının bile dışına taşıyor. Böyle bir durumda Merkez Bankası’nın para politikasında sıkılaştırmaya gitmesi beklenir. Oysa Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) mart ayından bu yana faizleri düşürüyor. Gecelik borç verme faizinde haziran ayında da 50 baz puanlık indirim yapıldı. Böylece bu faiz oranı 4 ayda 175 baz puan aşağı çekildi ve yüzde 9’a indirildi. Her ne kadar Merkez Bankası bunun parasal gevşeme değil de para politikasında sadeleşme olduğunu söylese de bu söylemi piyasalarda pek inandırıcı bulunmuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.