OECD’YE GÖRE KÜRESEL EKONOMİDE CANLANMA YOK

Capital (Turkey) - - KONJONKTUR -

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), yılda iki kez yayınladığı Economic Outlook isimli raporunun bu yılki ilk sayısını haziran ayı başında açıkladı. Küresel ekonomiye, üye ülkelere ve üye olmasalar da dünya ekonomisi açısından önem taşıyan ülkelere ilişkin değerlendirme, öngörü ve tahminlerin yer aldığı bu rapora göre, dünya ekonomisinde son durumu şöyle özetlemek mümkün:

OECD’ye göre bu yıl dünya ekonomisindeki büyüme yüzde 3 olacak. Dünya ekonomisi geçen yıl da yüzde 3 büyümüştü. Buna göre küresel ekonomide bu yıl da bir canlanma olmayacak. Aynı şeyi gelecek yıl için de söyleyebiliriz. Çünkü OECD’nin 2017’ye ilişkin küresel büyüme tahmini de bu yılkine yakın ve yüzde 3,3 düzeyinde bulunuyor.

Küresel ekonomideki durumun pek parlak olmadığını, OECD’nin dünya ticaretine ilişkin büyüme tahminleri de gösteriyor. Dünya ticareti geçen yıl yüzde 2,6 büyümüştü. OECD’ye göre bu yıl ise dünya ticaretindeki büyüme yüzde 2,1’de kalacak. OECD, gelecek yıl dünya ticaretinde biraz toparlanma olacağını ve büyümenin yüzde 3,2’ye çıkacağını öngörüyör. Ancak bir yıl sonrasına ilişkin öngörülerde hata payının yüksek olabildiğini belirtelim. Mesela geçen yıl bu sıralarda OECD’nin 2016 yılı için dünya ticaretindeki büyüme tahmini yüzde 5,3’tü. Oysa şimdi bunun yarısından bile daha düşük bir büyüme beklentisi var.

OECD’nin gelişmiş ülkelere ilişkin büyüme tahminleri genelde geçen yıla göre daha düşük. Bu tahminlere göre bu yıl ABD’deki büyüme geçen yıla göre 0,6 puan yavaşlayacak ve yüzde 1,8 olacak. Birleşik Krallık’taki büyüme de geçen yıla göre 0,6 puan yavaşlayıp yüzde 1,7’ye inecek. Euro Bölgesi’ndeki büyüme geçen yılkiyle aynı ve yüzde 1,6 olarak çıkacak. Japonya’daki büyümenin ise geçen yıla göre 0,1 puan artması bekleniyor. Ancak bu ülkeye ilişkin büyüme tahmini yüzde 0,7 gibi çok düşük bir düzeyde kalıyor.

OECD’ye göre bu yıl Çin’deki büyüme de geçen yıla göre yavaşlayacak. Bu ülkede geçen yıl yüzde 6,9 olan büyümenin bu yıl yüzde 6,5’e inmesi bekleniyor.

OECD, kuzey komşumuz Rusya’daki resesyonun bu yıl da devam edeceğini düşünüyor. Geçen yıl yüzde 3,7 küçülen Rusya ekonomisinin bu yıl da yüzde 1,7 küçüleceği tahmin ediliyor. OECD’ye göre Rusya ancak 2017’de resesyondan çıkacak. Ancak burada OECD’nin geçen yıl bu sıralarda Rusya’nın 2016’da resesyondan çıkacağını tahmin ettiğini ama şimdi bunu pek olası görmediğini de hatırlatalım.

OECD, bu yıl Türkiye’nin ise yüzde 3,9 büyüyeceğini tahmin ediyor. Bu da ülkemizin kendi standartlarına göre yine yavaş büyümeyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Zaten yurtiçindeki olumsuz siyasi gelişmeler ve temel ihracat pazarlarındaki sorunlar yüzünden Türkiye’deki büyüme tahminleri de aşağı yukarı OECD’nin tahmini düzeyinde bulunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.