“DAHA FAZLA BAĞIŞA İHTİYACIMIZ VAR”

Capital (Turkey) - - INSANLAR - NİLÜFER GÖZÜTOK ÜNAL ngozutok@capital.com.tr

Talha Çamaş, bugüne kadar hep turizm sektöründeki çalışmalarıyla ön planda oldu. 1981 yılında Visitur’u kurdu. HABİTAT II, AGİT, Dünya Satranç Olimpiyatları ve NATO Zirvesi dahil olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası kongre, sempozyum ve toplantının yönetimini üstlendi. 1993-1999 arasında Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Turizm Seyahat Acenteleri Vakfı (TURSAV) ile UKTAŞ A.Ş. Başkanlığı’nı yaptı.

Son 10 yıldır Çamaş, mezunu olduğu Darüşşafaka’ya odaklanmış durumda. 3 yıldır da Türkiye’nin eğitim alanındaki ilk sivil toplum örgütünün yönetim kurulu başkanlığını yönetiyor.

Cemiyetin, “Eğitimde fırsat eşitliği” misyonu için çalışmanın kendisi için çok değerli ve özel olduğunu belirten Çamaş, “Daha çok çocuğa, kaliteli eğitime erişimde fırsat eşitliği sağlama hedefi yolunda var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” diyor. Çamaş, çalışmalarıyla ilgili olarak da şu bilgileri veriyor: “20152020 Darüşşafaka Stratejik Planı doğrultusunda 2016 yılında bizim için öncelikli konular, Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda eğitim standartlarını daha yukarılara taşımak ve 21. yüzyıl eğitim modelinin yerleşmesini sağlamak. Ayrıca kaynak geliştirmede KOBİ’lerle ilgili başladığımız çalışmalar gündemimizde en önde yer alıyor.”

153 yıldır varlığını bağışlarla devam ettiren Darüşşafaka, sivil toplumda sürdürülebilirlik alanında bir başarı örneği. Toplumun her kesiminin desteğiyle babası ya da annesi hayatta olmayan, maddi durumu yetersiz çocuklara kaliteli eğitim imkanı sunarak onlara yeni bir yaşam armağan ediyor. Ülkemizde 1863’ten beri bu misyonla hizmet veren tek okul olma özelliği taşıyor. Bu modelin dünyada bir eşi bulunmuyor. Akademi, bürokrasi, iş dünyası ve diplomaside birçok başarılı Darüşşafakalı var.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları’nda Türkiye’nin 70 ilinden 435’i kız, 537’si erkek olmak üzere toplam 972 çocuğun öğrenim gördüğünü anlatan Çamaş, “Şu an tek okulumuz var. Amacımız, okul sayımızı artırarak daha fazla öğrenciye eğitimde fırsat eşitliği sunmak. Bu projemizi hayata geçirebilmek için hayırsever halkımızın ve kurumlarımızın daha fazla bağışına ihtiyacımız var” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.