“BÖLGESEL OYUNCU OLACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Akçansa, Sabancı Holding ve HeidelbergCement ortak kuruluşu. Çimento, klinker ve hazır betonda yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da güçlü bir pozisyonu var. ABD, Batı Afrika ülkeleri, Akdeniz Havzası ve Rusya gibi çok farklı coğrafyalara ürün ve hizmetlerini ulaştırıyor. Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar, sadece Çanakkale’de ürettikleri özel ürün ihracatlarıyla ABD pazarının en büyük tedarikçisi konumunda olduklarını söylüyor.

Geçtiğimiz yıl 1,5 milyar TL ciroya ulaşan Akçansa, bu yılın ilk çeyreğinde satış gelirlerini yüzde 10 artırdı. Mega projelerin yanı sıra kentsel dönüşümün de iç pazarda önemli bir talep yarattığını ifade eden Zenar, “İstanbul başta olmak üzere iç pazarda artan talebin olumlu etkilerini, operasyonel ve finansal sonuçlarımızda görüyoruz” diyor.

Akçansa’nın 3 ana hedefi bulunuyor. Bunlar, Türkiye’deki pazar payını artırmak, çalışan ve müşteri memnuniyetini yükseltmek, en iyi iş modeline sahip şirket olarak bölgesel oyuncu olmak.

Bu kapsamda şirket, son yıllarda pazarın ve mega projelerin ihtiyacı olan özel ürünleri ve hizmetleri geliştirmeye yoğunlaşmış durumda. Üretim odaklı yapıdan müşteri odaklı yapıya doğru çok hızlı bir gelişim gösterdiklerini anlatan Zenar, bu kapsamda yaptıklarını şöyle anlatıyor:

“Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarına yönelik son derece başarılı pazarlama projeleri gerçekleştirdik. Bu projeler ortağımız HeidelbergCement bünyesinde pazarlama alanında en iyi uygulamalar seçildi. Sabancı Grubu bünyesinde de son 3 yıldır Altın Yaka Ödülleri kapsamında en iyi pazarlama projeleri arasında ödüle değer görüldü. Bana göre başarı yolunda anahtar konular fark yaratmak, eski köye yeni adet getirmek. Bu bakış açısıyla birçok ilke imza attık. İlk B2B pazarlama konferansını gerçekleştirdik, sektörde ilk online çimento satış platformu olan www.akcansamarket.com adlı siteyi devreye alarak kredi kartına taksitle çimento satışına başladık. Son 14 yıldır da Capital Dergisi tarafından sektörümüzün En Beğenilen Şirketi olarak seçiliyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.