“3 YILIN ZİRVESİNDEYİZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Filiz Akdede, iş dünyasının en başarılı kadın liderlerinden biri... Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Akdede, 18 yıldır HP Türkiye’de çalışıyor. HP’den önce Karma Teknoloji’de 3 yıl ürün yönetimi ve pazarlama konularında görev yaptı. Onun tüm kariyerinde HP’de perakende satış müdürlüğü, hem zorlu hem unutulmaz tecrübelerle dolu bir dönem oldu. Media Markt, ElectroWorld ve Best Buy gibi şirketlerin Türkiye piyasasına giriş aşaması olan o dönemde, HP’nin bu şirketlerle uçtan uca işbirliklerini yöneten Akdede, “HP’nin perakende alanındaki varlığını ürün gamı ve kanal bazında genişlettiği verimli bir dönem olmuştu” diyor.

Akdede’nin şirkette genel müdürlük koltuğuna oturması ise 2013 yılında Gezi olaylarının hemen ardından gerçekleşti. Politik ve ekonomik olarak çalkantılı bu dönemde, liderliklerini korumalarına rağmen tüketici alanındaki satışlarının istenen düzeyde olmadığını belirten Akdede, bu durum karşısında aldıkları aksiyonları şöyle anlatıyor:

“Yönetim ekibimizle bir araya gelip önceliklerimizi tekrar değerlendirdik. Tüketici ve kurumsal pazarlardaki trendlere göre talep gören ürünleri artırıp satışı az olan belli ürünleri tümüyle portföyümüzden çıkardık. Alım gücüne uygun ürünleri proje kapsamında Türkiye’ye getirdik. Tasarımın giderek daha çok ön plana çıktığını göz önünde bulundurarak farklı renk ve tasarımlardaki ürünleri portföyümüze dahil ettik. Katma değerli ürün, servis ve aksesuarlara daha çok yer verdik. Bu servislerin geniş çaplı tanıtımını yapmak için Anadolu’da her ay farklı illerde müşteri ve iş ortağı toplantıları yapmayı planladık ve gerçekleştirdik.”

Tüm bu süreçte yapılan çalışmalar da karşılığını buldu. HP, 2016 IDC 1. çeyrek sonuçlarına göre bilgisayar alanında yüzde 26 pazar payıyla liderliğini sürdürüyor. Bunun son 3 yılda aldıkları en yüksek pazar payı olduğunu belirten Akdede, “Liderlikte son 3 yılın zirvesindeyiz. Yazıcı alanında da yüzde 50 pazar payıyla liderliğimizi sürdürüyoruz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.