“TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATTIK”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, kariyeri başarılarla dolu bir tıp insanı. 30 yıldır iş hayatının içinde olan Kavak, 2005 yılında Dünya Perinatoloji (Gebelik Bilimi) Derneği Yönetim Kurulu’na seçilen ve sekreterliğine atanan ilk ve tek Türk doktor oldu. Pek çok ödüle layık görüldü. İstanbul Lions onur ödülü, “Türkiye’nin 7 Harika Kadınından Biri” ödülü, Yılın Başarılı 10 Kadınından Biri ödülü, Tıpta Başarı ödülü, Yılın Bilim Kadını ödülü, Sağlık Dalında Topluma Katkı ödülü, Melvin Jones ödülü, Yılın En Cesur Kadını ödülü bunlardan sadece birkaçı... Bugün Kavak’ın en aktif görevi ise Altunizade Sağlık Hizmetleri ve Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanlığı.

Academic Hospital, 1997 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren bir kuruluş. 2014 yılında hastane, öğretim üyeleri ve diğer hekimlerin ortaklığında yeni bir yapılanma yaşadı. Kavak, liderliğini yaptığı bu yapılanmayı şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de bir ilke imza atarak Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vakfı ve hekimlerinin ortak olduğu yepyeni bir model yarattık. Geçtiğimiz yıl başlayan, 11 ay süren ve toplam 15 milyon TL’lik bir yatırımla gerçekleştirilen renovasyon çalışmalarının ardından mayıs ayında yüzde 45 artan kapasitemizle hizmet vermeye devam ediyoruz. En yeni teknolojiyle donatılmış binamızda 50 farklı branşta, Marmara Üniversitesi kökenli 50 profesör ve 350 sağlık profesyoneliyle hizmet veriyoruz.”

Renovasyon sonrası Academic Hospital, ayda 7 bin hastayı ağırlamayı hedefliyor. Başta Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Rusya olmak üzere dünyanın birçok noktasından gelen yabancı hastaları olduğunu belirten Kavak, mevcut kapasite artışıyla yılda 1.500 yabancı hastaya da hizmet vermeyi planladıklarını söylüyor.

Academic Hospital, Harvard Tıp Fakültesi ile de işbirliği gerçekleştiriyor. Hastalara, tanı ve tedavi süreçleri sırasında Harvard Tıp Fakültesi’ne bağlı hastanelerden profesyonel destek alma imkanı sunulduğunu anlatan Kavak, “Ayrıca istek veya gerek halinde hastalarımız, tüm koordinasyon ve organizasyon süreçleri merkezimizde tamamlandıktan sonra Amerika’daki Harvard Tıp Fakültesi hastanelerinde dünya standardında tedavi ve bakım imkanına ulaşabiliyor” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.