“KAYBI KESTİRMEK ZOR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

YÜZDE 40 DÜŞTÜ Bu yıl Türkiye’de perakendede terör olaylarından dolayı can kaybı yaşandı. İstanbul’daki terör saldırısının ikinci gününde bizim satışlarımız yüzde 40 düştü.

“KAYIP YAŞANACAK” Turist sayısının azalmasından dolayı bu yıl alışverişte kayıp yaşanacak. Özellikle İstanbul, Antalya ve kıyı şeridinde kayıp olacak. Ancak bu kaybın ne kadar olacağını kestirmek zor. Bunu kabul etmek lazım.

SEKTÖR YÜZDE 13-15 BÜYÜR Perakende pazarı bu yıl brüt yüzde 13-15 arasında büyür. Bunun bir kısmı yeni mağazalardan gelir. Perakendede yurtiçindeki kaybı telafi etmek için yurtdışı yatırımları olmayanların mevcudu koruması gerekiyor. Fiyatı, koleksiyonu, hizmeti iyi yönetebilirler. Yurtdışı yatırımları olan perakendecilerin ise Türkiye’deki kayıplarını yurtdışında telafi etmenin yollarını aramaları gerekiyor.

RUSYA FIRSATI Rusya’daki krizden önce alışveriş merkezlerindeki kiralar olması gerekenin çok üzerindeydi. Ayrıca Rusya’da mağaza açmak için lokasyon bulmakta zorlanıyorduk. Ancak şimdi fiyatlar yarı yarıya indi. Lokasyon bulma imkanı oldu. Kaynaklarınız yeterliyse Rusya’daki krizi fırsata çevirebilirsiniz. Ancak bunun için daha dikkatli yatırım yapmak, bütçeyi dikkatli yönetmek lazım.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.