“ALMANYA VE POLONYA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATTI”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

KAÇ YILDA PAZAR LİDERİ OLUNUYOR? Pazar bakirse bazen iki yıl içinde pazarın lideri olmak mümkün. Ancak bu durum ülkeye göre değişiyor. İran’ın açık ara lideriyiz. Bu yıl İran’da 20 mağazamız olacak. Arkamızdan gelen rakibin 2-3 mağazası var. Gürcistan, Kazakistan, Bulgaristan, Irak ve Balkanlar’ın tamamında sektör lideriyiz. Sektör, organize perakendeye geçmeden veya geçerken pazarda bulunuyorsanız büyük bir avantaj sağlıyorsunuz.

“SABRETMEK LAZIM” Yurtdışında hayal kırıklığına uğradığımız pazarlar da mutlaka oluyor. Polonya ve Almanya’da zorlanıyoruz. 4 yıl önce Polonya pazarına girdik ama henüz istediğimiz yerde değiliz. Dolayısıyla her ülkede bir anda başarılı olmak mümkün değil. Sabretmek gerekiyor.

“HANGİ PAZARDAN ÇIKTIK?” Tüm şartları yerine getirdiysek buna rağmen olmuyorsa 3-4 yıl o ülkeyi bekletiriz ya da o ülkeden çıkarız. Örneğin Almanya’da Essen’de bir mağaza açtık ancak başarılı olamadığımız için çıktık. Şu anda Almanya’da yokuz. Bazen yurtdışında Türk nüfusu dezavantaj mı avantaj mı kestiremiyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.