“OTOMOTİVDE YÜZDE 7 DARALMA VAR”

Capital (Turkey) - - SEKTÖRLER -

YURTİÇİNDE DÜŞÜŞ 2015 yılı, hem Türk otomotiv sektörü açısından hem de Ford Otosan açısından pek çok rekora sahne oldu. 2016’ya yüksek bir bazla başlarken, jeopolitik gelişmelerin de etkisiyle yurtiçi pazarda bir daralma görüyoruz. Yılın tamamı için kamyon dahil endüstri beklentimiz oldukça güçlü bir seviye olan 980 bin adet yönünde. Binek otomobilin ticari araçlara göre daha güçlü bir performans gösterdiğini görüyoruz.

BÜTÇEYE YAKIN TAKİP Mevcut ortamda 2016 yılının ilk çeyreğinde satış gelirlerimizi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artırdık. Bütçemizi yaptıktan sonra her ay gerçekleşen performansı yakından takip ederek gerekli önlemleri alıyoruz. 2016 yılını da güçlü finansal ve operasyonel sonuçlarla tamamlamayı hedefliyoruz.

TİCARİDE KAYIP FAZLA Ocak-nisan döneminde kamyon dahil toplam otomotiv satışları yüzde 7 daraldı. Binek araçların ticari araçlardan daha iyi performans gösterdiği öne çıkıyor. Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim üssü olan ülkemizde binek araçlar yüzde 2 daralırken hafif ticari araçlar yüzde 17, orta ticari araçlar yüzde 5 daraldı.

DÜŞÜŞ ETKİLİYOR BDDK verilerine göre tüketici kredilerinin takibe dönüşüm oranlarında hafif bir artış var, ancak taşıt kredilerinde sıkıntılı bir trend gözlenmiyor. Öte yandan toplam ticari kredilerin büyüme hızında önemli bir düşüş görülüyor ki bu da ticari araçlardaki daralmanın nedenlerinden biri.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.