EN ÇOK HEYECANLANDIRAN İŞ

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

“VAZGEÇMİYORSUNUZ”

Bugün beni en çok heyecanlandıran iş, kuluçka şirketler. Start up dünyasında sürekli bir şeyleri deniyorsunuz olmuyor ama vazgeçmiyorsunuz. Halbuki 5 milyar dolar cirolu işte yapılacaklar belli: Satın alıyorsunuz, üretiyorsunuz ve satıyorsunuz.

TİCARİ CEVVALİYET

Risk alsanız bile o başka bir ticari cevvaliyet, iyi fiyatlama, pozisyon alma, iyi finanse etme, rakibin ne yaptığını bilme ve ona göre kendini ayarlama işi. Burada müşteri almazsa o iş yok. Müşteri de hemen almıyor.

MODEL 7 KERE DEĞİŞİYOR

Amerika’da start up’ların büyüme ivmesini yakaladıkları iş modeliyle ilk fikir olarak başladıkları iş modeli 7 kere değişiyormuş. Dolayısıyla “çok iyi fikrim var, bunu müşteri alır” demekle olmuyor. Sürekli aramak, sorgulamak lazım. Start up kültürü böyle ve çok heyecanlı.

“CESARETLENDİRİYORUM”

Yeni projeler ve büyütmeye çalıştığımız işler vaktimin yüzde 25’ini alıyor. Onların her birine şirketler oluşturduk ve yönetim kurulları var. Bunlardan bazılarının ciroları 100 bin dolar. Ben 4,5 milyar dolarlık gruptan sorumluyum ama 100 bin dolarlık şirketin de yönetim kurulu başkanlığını yapıyorum. Ben zor kararları aldırmak için hem cesaretlendiriyorum hem baskı yapıyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.