“BİR SONRAKİ ÇIKIŞI BEKLİYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

YÜZDE 35’E ÇIKABİLİR

4,5 milyar dolarlık ciromuzun yüzde 25’i, yani 1,3 milyar doları yurtdışından geliyor. Amerika’daki boru tesisi tam kapasiteye geçtiği zaman yurtdışından elde ettiğimiz gelir yüzde 30-35’e çıkabilir ama muhtemelen birkaç yıl bu olmayacak.

RUSYA’DAKİ SESSİZLİK

Rusya’daki şirketimizin durumuna gelince... Aslında sessizlik var. Bizim şirketimiz uzak doğu Rusya’da. Buradan 9 saat uzaklıkta Türkiye’nin iki misli büyük coğrafyada 6 milyon insanın yaşadığı bir bölgede... Amerikalı bir şirketten Caterpillar distribütörlük haklarını alarak pazara girdik.

SORGULAMALAR OLDU

Uçak kazasından sonra sorgulamalar oldu. Bizim orada 450 çalışanımız var ve bunların sadece 2’si Türk. Biz 20 yıllık şirketi aldık. Yeni bir şey yapmadık. Sırf hissedarlar Türk diye müşterilerin bakışlarında bir olumsuzluk yok. İşimizi doğru yaparsak devam ediyor. Otoritelerden de bizi rahatsız eden bir şey yok.

İRAN ÖNEMLİ BİR PAZAR

Boru işimizde Amerika ve İtalya’da tesislerimiz var. Distribütörlük işlerimize Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Rusya eklendi. Lojistikte Türkiye ve Kazakistan var. Yeni yeni İran’a girmeye çalışıyoruz. İran bizim için önemli bir pazar olacak. Oradaki hukuksal gelişmeleri takip ediyor diğer işlerimizde de orada yer almak istiyoruz.

İŞİMİZ YÜZDE 25 KÜÇÜLDÜ

Her ülkede ekonomik sıkıntı var. Kârlılığımızı koruyabilmek için biraz küçülmek zorunda kaldık. Her işimiz nereden baksanız hacim olarak yüzde 20-25 küçüldü. Buna göre kendimizi adapte ettik. Şimdi bir sonraki çıkışı bekliyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.